Sebum – uciążliwy i szkalowany składnik ludzkiej skóry. Mimo,iż nie jest lubiane (wygląda nieestetycznie) to jest niezbędne do tego, aby skóra nie stała się za szybko sucha i pomarszczona. Dobrą wiadomością dla pań o nadmiernym świeceniu się skóry jest ta, ze będą się one wolniej starzały i dłużej mogą się cieszyć gładką, młodzieńczą skórą. Zanim zatem wypowiesz brutalną wojnę sebum i rozregulujesz skórę – sprawdź, jak ograniczyć jego ilość w sprytny i nieinwazyjny sposób.
Co to jest sebum?
Nasza skóra obfituje w maleńkie gruczoły, które nieustannie pracują – usuwają one zbędne lub szkodliwa substancje oraz wytwarzają łój skórny (sebum), który ma tworzyć barierę ochronną, zapobiegającą przesuszaniu się skóry, chronić przed podrażnieniami. Na naszej twarzy występuje ich zadziwiająco dużo gruczołów łojowych. Należą one do tzw gruczołów holokrynowych, których komórki zmieniają się w wydzielinę i gromadzą na powierzchni skóry (odłączają się od nabłonka).
W składzie sebum da się wyróżnić monoglicerydy, digicerydy, triglicerydy, woski i wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol i skwalen.
Dlaczego skórze potrzebne jest sebum?
Łój skórny jest składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry – ten zaś jest jej najważniejszą ochroną. Bez niego byłaby bezbronna. Pozbawiona płaszcza hydrolipidowego skóra wysycha, starzeje się i zapada, traci jędrność oraz ochronę przed wszelkimi nieprzyjaznymi czynnikami ze środowiska.
Inną niezwykle ważną funkcją sebum jest ochrona skóry przed bakteriami, wirusami, grzybami oraz niszczącym promieniowaniem UV. To dzięki sebum skóra zyskuje ochronę przed wiatrem, mrozem i wszelkimi zmianami klimatycznymi. Jest gładka i odpowiednio nawilżona, ponieważ sebum zatrzymuje wodę we wnętrzu.
Co wpływa na produkcję i ilość sebum?
- hormony: zarówno te zatrzymujące ilość sebum jak i te odpowiadające za nadprodukcję skórnego łoju, czyli: progesteron, estrogen, a także testosteron, androstendiol, dehydroepiandrosteron;
- dorastanie; największa jego ilość jest tuż po narodzinach, lecz maleje już w ciągu sześciu miesięcy, aby później – w wieku dojrzewania ponownie znacznie wzrosnąć. Po 25 roku życia zaczyna się powolny jego spadek, który nasila się po 40 roku życia;
- niedobór witamin, przede wszystkim B2, B6 i A;
- pocieranie i częste dotykanie skóry również pobudzają gruczoły łojowe do pracy (jego ilość znacznie się zwiększa);
- temperatura oraz klimat i pogoda. Sebum jest wydzielane z większą mocą w suchym klimacie (funkcja obronna i zabezpieczająca skórę przed wysuszeniem); dlatego latem w upalne dni lub zimą – gdy przebywamy w nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach – produkcja sebum znacznie wzrasta;
- pora dnia również znacznie wpływa na poziom sebum: jego produkcja wzrasta w ciągu dnia, a uspakaja się nocą.
Kiedy można mówić o nadmiernym wydzielaniu sebum?
Nadmierne wydzielanie sebum to przede wszystkim problem tłustej skóry, lub tej dotkniętej trądzikiem. Problem dotyka głównie strefy T, czyli brody, nos i policzków, istnieją jednak osoby, u których gruczoły łojowe wytwarzają sebum na całej twarzy z jednakową mocą i o podobnym nasileniu – wówczas cała twarz sprawia wrażenie tłustej i świeci się w nadmiarze.
Trądzik jest przypadłością ludzi młodych (poziom hormonów zakłóca pracę gruczołów łojowych), choć oczywiście nie jest to regułą, ponieważ skóra dojrzała również często zmaga się z objawami trądziku.
O nadmiernym wydzielaniu sebum można mówić wtedy, gdy skóra już po godzinie lub dwóch zaczyna się nadmiernie świecić i gdy rano po obudzeniu towarzyszy jej spora dawka sebum. Bywa, że skóra staje się tłusta już w 30 minut po oczyszczeniu jej.
Jak ograniczyć wydzielanie sebum i pielęgnować tłustą skórę?
- Noś zawsze w torebce bibułki matujące – to genialny wynalazek, który w jedną chwilę zmatowi skórę i jednocześnie nie zetrze makijażu. Bibułki przykłada się na kilka chwil w te miejsca na twarzy, które nadmiernie się świecą. Sebum wsiąka w bibułkę, a skóra staje się zmatowiona i satynowa. Bibułkę można użyć tylko raz.
- Bardzo intensywne wydzielanie sebum można zahamować jedynie odpowiednimi lekami, dlatego jeśli ilość łoju bardzo cie niepokoi – udaj się do lekarza (dermatologa) – skontroluje on, czy potrzebujesz leczenia i jakimi farmaceutykami.
- Przed zrobieniem makijażu dokładnie oczyść skórę (używaj kosmetyków do skóry tłustej lub mieszanej i zawsze wybieraj ten, w których nie ma wysuszających skórę alkoholi), a następnie zastosuj specjalną bazę matującą o lekkiej, nie działającej komedogennie konsystencji, która nie przeciąży skóry i nie zapcha porów, a jednocześnie dobrze ją zmatuje.
Dodaj komentarz