Serum z witaminą C to wielozadaniowy kosmetyk, który – niezależnie od wieku – warto uwzględnić w swoim codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Jego stosowanie daje bardzo dobre i niemal natychmiastowe efekty. Jak działa serum z witaminą C i jakie wybrać: serum z kwasem L-askorbinowym, serum z witaminą C w formie olejku czy serum z etylowanym kwasem askorbinowym? Jak stosować serum z witaminą C?
Jak działa serum z witaminą C?
Serum z witaminą C swoje dobroczynne działanie zawdzięcza obecności głównego składnika. Witamina C, o której mowa, to substancja czynna o następujących właściwościach:
- Rozświetlanie skóry
Witamina C rozjaśnia cerę, dzięki czemu ta niemal od razu po aplikacji serum zyskuje lepszy koloryt. Ten efekt jest szczególnie wyraźny na poszarzałej, zmęczonej skórze, - Zmniejszanie przebarwień
Witamina C redukuje przebarwienia wywołane zarówno przez promieniowanie słoneczne, jak i przez trądzik. Ten efekt można zaobserwować po około miesięcznej kuracji, - Spłycanie zmarszczek
Witamina C zawarta w serum przyspiesza syntezę kolagenu i tym samym pomaga zwalczać widoczne oznaki starzenia, - Opóźnianie procesów starzenia
Ta właściwość wynika z antyoksydacyjnego działania witaminy C, która neutralizuje wolne rodniki i wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną.
Jakie serum z witaminą C wybrać?
Witamina C występuje w serum w trzech postaciach: kwasu L-askorbinowego, olejku i etylowanego kwasu askorbinowego. Żeby wybrać odpowiednią, należy kierować się efektami, które chcemy uzyskać, i rodzajem cery.
- Serum z kwasem L-askorbinowym (Ascorbic Acid)
Witamina C pod postacią kwasu L-askorbinowego jest najpopularniejszą formą tej substancji wykorzystywaną w kosmetykach. Zalicza się do kwasów PHA, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. W wyższych stężeniach (powyżej 20%) kwas L-askorbinowy ma właściwości złuszczające. Serum z tą formą witaminy C ma zwykle postać wodnistą. Aby serum z kwasem L-askorbinowym było skuteczne, powinno zawierać od 15 do 20% Ascrobic Acid. - Serum z witaminą C w formie olejku (Tetrahexyldecyl Ascorbate)
Witamina C pod tą postacią jest rozpuszczalna w olejach, dlatego serum ma oleistą konsystencję. Nie działa tak szybko i intensywnie na skórę jak kwas L-askorbinowy, ale systematycznie stosowana daje równie dobre efekty. Jej stężenie powinno wynosić 3-10%. - Serum z etylowanym kwasem askorbinowym (Ethyl Ascorbic Acid)
Etylowany kwas askorbinowy to stabilna postać witaminy C, która rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu serum z etylowanym kwasem askorbinowym ma konsystencję wodnistą. Kosmetyk powinien zawierać co najmniej 10% Ethyl Ascorbic Acid.
Jak stosować serum z witaminą C?
Serum z witaminą C warto włączyć do swojego stałego rytuału pielęgnacyjnego i stosować codziennie, niezależnie od wieku i pory roku. Niektóre kobiety obawiają się, że witamina C uwrażliwia skórę na słońce, tymczasem jest dokładnie odwrotnie: wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych zawartych w kremach, a tym samym wzmacnia ochronę przez szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które przyspiesza procesy starzenia. Z tego powodu bez obaw można stosować serum z witaminą C raz dziennie (najlepiej rano).
Poranny rytuał pielęgnacyjny z wykorzystaniem serum z witaminy C:
- Oczyszczamy cerę za pomocą płynu micelarnego lub myjemy ją wodą i łagodnym żelem myjącym.
- Tonizujemy cerę. W tym celu stosujemy tonik lub hydrolat dopasowany do potrzeb skóry.
- Na wilgotną skórę aplikujemy lekkie serum z witaminą C.
- Po wchłonięciu serum pokrywamy twarz krem nawilżający z filtrem.
- Nakładamy makijaż (opcjonalnie).
Jeżeli serum z witaminą C wolimy stosować na noc, także nakładamy je po etapie tonizowania i przed zaaplikowaniem kremu lub olejku.
Dodaj komentarz