Dłonie nie mają lekko – to one są głównym “operatorem” w ciągu całego dnia. One są też naszą wizytówką, a przecież non stop narażone są na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie zima daje im się w kość, dlatego wiosną, często fundujemy im zabiegi regenerujące i upiększające. Czy wiesz jak i czym najlepiej zregenerować dłonie, by wyglądały pięknie i przyciągały uwagę?
Zaczerwienione i spuchnięte dłonie
Niestety bywa i tak – niskie temperatury sprawiają, że dłonie ulegają lekkim odmrożeniom. Warto uważać na niskie temperatury, ponieważ raz przemarznięte dłonie ulegają później dużo szybciej i częściej działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych i niszczeją bardziej niż “normalne”.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się odmrozić (choćby lekko) dłonie pamiętaj, aby ogrzewać je delikatnie i stopniowo, by uniknąć dodatkowego ich podrażnienia. Gdy będą już rozgrzane, nałóż na nie krem natłuszczający lub warstwę lanoliny – taki zabieg dobrze regeneruje skórę.
Gdy dużo przebywasz na zewnątrz, a dłonie narażone są na zimno czy mróz – pamiętaj zawsze, aby chronić ich barierę lipidową za pomocą gęstego, tłustego kremu, masła kosmetycznego (np. masła shea lub cupuacu) lub lanoliny. Istnieją też specjalne kremy do rąk i twarzy “na zimę” – warto nosić taki kosmetyk stale w torebce.
Przesuszone myciem i zimnem
Jeśli ciągle – pomimo częstego smarowania dłoni kremem, ciągle masz wrażenie, że ich skóra jest za sucha – sięgnij po bogatszy w emolienty kosmetyki pamiętaj aby zawsze używać go nie tylko przed wyjściem z domu, lecz wielokrotnie w ciągu dnia, przede wszystkim po każdym myciu dłoni. Pamiętaj też, by myć ręce w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.
Dobrą metodą, która natychmiast przyniesie ulgę suchym dłoniom jest zamiana mydła z “tradycyjnego” czyli zasadowego na emolientowe. Najlepiej, jeśli będzie ono miało dodatek naturalnych olejków. Ulgę bardzo suchym i spierzchniętym dłoniom przyniesie też specjalne serum do rąk w atomizerze – stosuj je przed aplikacją kremu lub wielokrotnie w ciągu dnia – zawsze wtedy gdy czujesz, że dłonie wymagają opieki.
Domowa kąpiel na suche dłonie
Twoje dłonie z pewnością będą wdzięczne, jeśli zafundujesz im kąpiel w ciepłej oliwie z oliwek. Wykonuj ją regularnie co drugi dzień, a problem przesuszonych dłoni zniknie: ⅓ szklanki ziarenek z siemienia lnianego zalej 2 szklankami wody i całość gotuj na wolnym ogniu przez około 15 minut. Nasiona powinny uwolnić żel. Pozostaw mieszankę do ostygnięcia, uzupełnij kleik o łyżkę oliwy i w takiej mieszance mocz dłonie przez około 10 minut. Możesz też zmieszać oliwę z ciepła woda i łyżką soku z cytryny – taka kąpiel będzie zbawienna zarówno dla dłoni, jak i dla stóp.
Dłonie popękane na mrozie
Takie dłonie to spore zmartwienie, ponieważ oprócz tego, że nie wyglądają zbyt estetycznie, to w dodatku są bolesne. dlatego natłuszczaj je tak często, jak tylko to możliwe. Możesz zastosować lanolinę, czyli tłuszcz pochodzący z wełny owiec, który jest bardzo podobny do sebum wytwarzanego przez naszą skórę. Innym dobrym środkiem natłuszczającym jest wazelina – kosztuje grosze i często skrywa się w niewielkim, poręcznym opakowaniu, więc można ją mieć stale przy sobie.
Jeśli masz czas – wykonaj wieczorem parafinową maskę do dłoni – najlepiej taką, do której dołączone są specjalne bawełniane rękawiczki. Maskę nałóż na dłonie na całą noc – rano po obudzeniu zdejmij rękawiczki i umyj dłonie. Dobrze też działa na popękane dłonie specjalna, delikatna pianka natłuszczająca
Naturalne masła i olejki – najlepszy, kojący i regenerujący kompres
oleje i masła roślinne to produkty, które warto wprowadzić na stałe do swojej łazienki. Są multifunkcyjne: dzięki niemu zadbasz o siebie od stóp do głów. Będą idealne jako dodatek do kąpieli dla dłoni, a przy okazji nawilża przesuszone, kruche paznokcie. Masełka są gęste więc można stale nosić je w torebce i w miarę potrzeby kremować nimi dłonie. Jednym z polecanych jest masło shea: dużo bardziej miękkie niż kokosowy olejek, ładnie pachnie i doskonale rozsmarowuje się na skórze.
Dodaj komentarz