Remanent twarzy! Peeling enzymatyczny – jak działa i dla kogo jest najlepszy?

Złuszczanie naskórka to rewitalizacja twarzy w kwadrans! Peeling, czyli dokładne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Jednym z ciekawszych (i bezpieczniejszych) jest peeling enzymatyczny – mniej popularnym od peelingu mechanicznego, a przecież równie skuteczny. Opowiemy dziś, jak działa taki peeling, czy dobrze oczyszcza skórę i jakie daje efekty oraz w czym przewyższa “tradycyjny” peeling do twarzy.

Peeling enzymatyczny to najbardziej delikatna forma złuszczania martwego naskórka. Przypadnie do gustu szczególnie osobom z wrażliwą i naczynkową cerą, ale równie doskonale sprawdza się też u osób zmagających się z trądzikiem. Efekty jego działania nie są widoczne od razu, jednak zdecydowanie warto stosować taki peeling co najmniej raz w tygodniu. To peeling-profesjonalista, który w dodatku można wykonać w domu, choć jeszcze niedawno peeling enzymatyczny wykonywało się głównie w gabinetach kosmetycznych.
Dlaczego warto robić peeling? To świetny sposób na oczyszczenie i odświeżenie cery, odblokowanie porów i doskonałe odżywienie skóry. Zabiegi z wykorzystaniem peelingów enzymatycznych trzeba regularnie powtarzać, więc możliwość wykonywania ich w domu spotkała się z dużym zainteresowaniem (suma zabiegów w gabinecie kosmetycznym była dość kosztowna).

Wśród gotowych produktów można znaleźć peelingi, które mają w składzie enzymy z owoców, głównie bromelainę z ananasa i papainę z papai. Aktywują się one podczas kontaktu z wodą. Ich działanie wspiera czasami dodatek kwasów hydroksylowych, np. kwasu mlekowego.

Jak działa peeling enzymatyczny, dla kogo jest najlepszy i jak go wykonać? 

Jak działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny może mieć formę gęstej pasty, kremu lub żelu (rzadko bywa wodnisty, ale zdarzają się i takie peelingi). Nie zawiera on drobinek ścierających, które są domena peelingu mechanicznego. Peeling enzymatyczny nie wymaga zatem tarcia naskórka, a więc nie działa tak inwazyjnie na zewnętrzne warstwy skóry; jest dużo łagodniejszy, a efekty jego działania nie są widoczne od razu.
Działanie peelingu enzymatycznego opiera się na aktywnej mocy enzymów: to właśnie one rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Efekty działania takiego peelingu będą widoczne dopiero po 2-3 dniach od jego zastosowania.
Aby w pełni zobaczyć efekty działania peelingu, potrzeba czasu i regularnego stosowania. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że efekty jego działanie są dużo lepsze, niż w przypadku tradycyjnego peelingu mechanicznego, który działa jedynie powierzchownie, czyli na zewnętrznej warstwie skóry.

Peeling enzymatyczny – jak pielęgnować skórę po zabiegach?

Po wykonanym peelingu enzymatycznym skórę warto pielęgnować kremami z wysokimi filtrem przeciwsłonecznym – nie jest wskazane to, by zbyt nasłoneczniać twarz. Po kuracji na buzi może pojawić się dużo łuszczących się skórek, których nie należy zrywać ani usuwać dodatkową porcją peelingu. Są one wynikiem złuszczania naskórka i świadczą o tym, że peeling działa. Skórki znikają same po 2-3 dniach.
Przez kilka dni warto zrezygnować z kosmetyków, w których zawarty jest alkohol oraz tych, które mogłyby dodatkowo złuszczać naskórek.

Peeling enzymatyczny – działanie, efekty

  • usuwa zaskórniki;
  • oczyszcza skórę;
  • zmniejsza niedoskonałości;
  • odtyka i oczyszcza pory;
  • wygładza skórę i poprawia jej wygląd;
  • wyrównuje koloryt skóry;
  • zwiększa chłonność skóry;
  • nasila działanie kremów;
  • zmiękcza i wygładza skórę;
  • działa głębiej niż tradycyjny peeling.

Dla kogo jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny ma delikatną konsystencję i jest pozbawiony mogących podrażniać skórę drobinek złuszczających, dlatego jest on polecany głównie cerom delikatnym i wrażliwym, z tendencją do alergii, rumienia, a także naczyniowym. Ponieważ enzymatyczny peeling nie roznosi po skórze bakterii i nie zaognia stanów zapalnych – będzie też doskonałą pielęgnacją skóry trądzikowej. Ten rodzaj peelingu zaleca się nawet cerom trądzikowym z zaostrzonymi zmianami trądzikowymi i ropnymi stanami zapalnymi. Peeling enzymatyczny – z względu na działanie an głębsze warstwy skóry – jest też polecany cerze dojrzałej i suchej oraz cerze z przebarwieniami i zatkanymi porami. Po ten delikatny, ale skuteczny peeling mogą sięgać również osoby o cerze tłustej i mieszanej.

Jak stosować peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny – podobnie jak tradycyjny – stosujemy na oczyszczoną wcześniej skórę. Najlepiej, jeśli zrobisz to dokładnie, czyli oczyścisz twarz z użyciem żelu, pianki lub emulsji oczyszczającej i nałożysz tonik. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakłada się peeling.
Peeling enzymatyczny najczęściej aplikujemy na lekko wilgotną skórę. Następnie – jeśli wymaga tego producent – wykonujemy masaż. W tym celu dłonie należy zwilżyć wodą, pod jej wpływem peeling zmienia się w kremową emulsję. Masaż powinien trwać około 5 minut. Peeling enzymatyczny możesz też pozostawiać na skórze tak jak maseczkę i zmyć wodą lub przetrzeć skórę wilgotnym wacikiem, gdy poczujesz, że zastygł on na twarzy.
Po zmyciu peelingu skórę delikatnie osuszamy, tonizujemy i nawilżamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *