Wysoka temperatura, suche lub bardzo wilgotne powietrze i promieniowanie słoneczne latem dają się we znaki nam wszystkim. Rozwiązaniem może być schowanie się do cienia, picie zimnych napojów lub stosowanie chłodzących kosmetyków. Jak działają te produkty?
Czym są kosmetyki chłodzące?
Kosmetyki chłodzące zapewniają odświeżenie skóry, orzeźwienie i delikatne obniżenie temperatury ciała. Aby osiągnąć taki efekt, do produktów dodaje się specjalne składniki (syntetyczne lub naturalne). Mogą to być między innymi: mięta, eukaliptus, zielona herbata, cytryna, limonka, grejpfrut, arbuz lub ogórek.
Jak działają kosmetyki chłodzące?
Kosmetyki chłodzące aktywują receptory zimna w taki sam sposób jak działa na nie niska temperatura powietrza. Po zastosowaniu takich produktów receptory wysyłają sygnał do mózgu z informacją, że organizmowi ma być zimno. Efekt? Naskórek jest schłodzony, a pojawienie się na nim gęsiej skórki jest wywołane skurczem mięśni występujących przy każdym włosie. Im większe stężenie składników chłodzących, tym mocniejsze działanie kosmetyku chłodzącego. Do kosmetyków chłodzących często dodaje się składniki odżywcze. Mogą to być witaminy A i E, panthenol lub roślinne ekstrakty z limonki, cytryny, grejpfruta lub ogórka.
Kosmetyki chłodzące – rodzaje
Chłodzące składniki występują w bardzo wielu kosmetykach. Znajdziesz je między innymi w:
- żelach pod prysznic,
- szamponach do włosów,
- maskach i kremach do twarzy,
- balsamach do ciała,
- preparatach wyszczuplających i antycellulitowych,
- żelach do nóg i stóp,
- płynach micelarnych.
Zabiegi chłodzące u kosmetyczki
W gabinecie kosmetycznym również znajdziesz chwilę wytchnienia od upałów. Jednym z zabiegów jest krioterapia stosowana przy redukcji cellulitu na pośladkach, udach i brzuchu. Dobrym sposobem na schłodzenie ciała jest także masaż kostkami lodu. To skuteczny sposób na ujędrnienie skóry i odprowadzenie zalegających produktów przemiany materii. Masaż lodem poprawia krążenie krwi, sprawia, że ta jest lepiej odżywiona i dotleniona, a procesy złuszczania i odnowy zachodzą w niej o wiele szybciej.
Dodaj komentarz