Wodę różaną produkuje się wyłącznie z jednej odmiany róży – damasceńskiej. Z uprawy właśnie tych róż słynie Isparta, jedno z tureckich miast. Głównym dobrem eksportowym jest tutaj olejek różany. Produkt uboczny jego produkcji to woda różana, która ma równie dużo cennych właściwości. Nawilża, rozświetla i aromatycznie pachnie!
Już w starożytności płatki róż wykorzystywano do celów kosmetycznych. Olejek różany i inne produkty na bazie róży damasceńskiej uznawano za luksusowe. Dzisiaj woda różana – otrzymywana jako produkt uboczny produkcji oleju – sprawdza się tak samo, jak dawniej.
Nadal jest to produkt drogi. Olejek różany i woda z róży damasceńskiej są tak samo cenne. To dlatego, że do otrzymania kilograma olejku potrzeba aż 5 tysięcy ton płatków! Niestety zawartość oleju w płatkach jest niewielka. Produkcja tego produktu kosmetycznego wymaga też zaawansowanych metod, aby wycisnąć z kwiatów każdy, cenny mililitr.
Co zachwyca w kosmetykach różanych? Przede wszystkim aromat. To niesamowicie kojący i relaksujący zapach. Wyraźna różana nuta zapachowa to jeden z ulubionych aromatów kobiet na całym świecie. Nic dziwnego, że tak chętnie stosują wodę różaną np. jako mgiełkę. Oprócz walorów terapeutycznych woda różana ma szereg innych zalet, podobnie jak olej różany.
Najważniejsze, że nie uczula i nie wywołuje podrażnień. To dlatego wykorzystuje się ją w produktach do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii. Woda różana to produkt idealny do stosowania soli, jako osobny kosmetyk pielęgnacyjny. Ponieważ łagodzi podrażnienia, doskonale sprawdzi się jako kompres na zmęczone oczy.
Woda różana genialnie tonizuje i odświeża skórę. Sprawdza się jako tonik do każdego rodzaju cery. To możliwe, ponieważ woda różana nawilża i reguluje wydzielanie sebum. Na cerze przesuszonej i ziemistej zadziała jako środek silnie nawilżający i zapewniający odpowiedni poziom nawodnienia. Skórę tłustą lub mieszaną odświeży i oczyści.
Wodę różaną można spotkać w dwóch postaciach – naturalnej wody różanej otrzymywanej przy produkcji oleju lub ekstraktu różanego w czystej wodzie. Bez zbędnych dodatków, alkoholi, konserwantów. Dlatego znakomicie sprawdza się jako tonik (do przemywania twarzy), odświeżająca mgiełka, kompres na zmęczone oczy, aromatyczny spray do włosów albo baza do własnoręcznie robionych kosmetyków.
Dodaj komentarz