Wiecznie pozbawiony grubości kucyk.
Włosy, które jednego dnia puszą się i elektryzują, a innego smętnie zwisają wokół głowy.
Oklapnięta, niezdyscyplinowana fryzura, bez objętości.
Częste przesuszenie i łamliwość włosów.
Jeśli zdarza się to i Tobie, to niemal pewne, że masz cienkie włosy.
Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć i jak je pielęgnować.
Cienkie włosy, czyli jakie? Charakterystyka
Cienkie włosy często są mylone z tymi pozbawionymi gęstości. Tymczasem mianem włosów cienkich określa się te, których grubość waha się między 0,03 – 0,04 mm. Ich ilość może być z kolei zaskakująco duża, jednak średnica takiego włosa sprawia, że nawet gęste, lecz zebrane w kitkę mają o 25% mniejszą objętość niż w przypadku włosów normalnych. Stąd częste narzekania kobiet, że ich włosy nie mają objętości, mimo iż jest ich wiele na głowie.
Skąd się biorą cienkie włosy?
Dlaczego jedne kobiety mają włosy grube i mocne, a inne cienkie delikatne? Oczywiście najważniejszym czynnikiem jest genetyka. Grubość naszych włosów jest zakodowana i rodzimy się już z pewnymi predyspozycjami, nie tylko jeśli chodzi o ilość włosów i ich kolor, ale również grubość i skręt.
Za grubość włosa odpowiada jego osłonka, czyli grubość zewnętrznej, keratynowej warstwy na powierzchni. Rozbieżność w jej grubości jest zaskakująca, ponieważ osłonka może się składać z 12 lub tylko z 4 warstw łusek. Im cieńsze są włosy, tym mniej łusek keratynowych na ich powierzchni.
Oczywiście my także przyczyniamy się do zmniejszenia grubości włosa. Częste farbowanie, suszenie, prostowanie i nieodpowiednia pielęgnacja sprawiają, że włosy zaczynają słabnąć, keratyna z ich wnętrza się wypłukuje, a włosy stają się cienkie i łamliwe; często osłabiają się również ich cebulki, a to grozi nadmiernym wypadaniem włosów.
Sprawdź, czy masz cienkie włosy
Po czym poznać, że masz cienkie włosy? Ogólna ich charakterystyka przedstawia się następująco:
- włosy mają mniej keratynowych łusek na powierzchni, ich średnica jest niewielka,
- nawet, gdy jest ich dużo, zebrane w kucyka mają do 25% mniejszą objętość niż włosy normalne,
- są delikatne, łatwo je przeciążyć maskami lub odżywkami bez spłukiwania,
- puszą się na skutek wzmożonej wilgotności powietrza,
- dobrze się stylizują, ale mogą się bardzo przeciążać od nadmiaru środków do układania włosów,
- łatwiej je przesuszyć i uszkodzić – mała ilość keratynowych łusek nie chroni dostatecznie wnętrza włosa,
- w pierwszych dniach po farbowaniu wglądają dobrze, jednak po pewnym czasie tracą kondycję, nawilżenie i blask – stają się kruche i podatne na niszczenie,
- często się elektryzują (nie tylko zimą).
Fryzury do cienkich włosów – jak się strzyc?
Najlepsze fryzury to proste, zdecydowane cięcia. Nieprawdą jest, ze zawsze musi to być bob, lub krótka fryzurka Długie cienkie włosy też mogą wyglądać ładnie, pod warunkiem, że zrezygnujesz z cieniowania.
Jak układać cienkie włosy i jak je podnieść u nasady?
- Przedziałek na cienkich włosach – jeśli chcesz, aby twoje włosy były zawsze odbite od nasady – staraj się co kilka dni robić przedziałek w innym miejscu – raz z lewej, raz z prawej strony. Dzięki temu włosy nie przyzwyczają się do jednej opcji i nie będą takie przyklapnięte
- Spanie w podpiętych włosach – to bardzo przydatny trick. Dzięki niemu właściwie nic nie musimy robić, a włosy przez noc przyzwyczajają się do innej, skierowanej ku górze pozycji. Dobrze jest spleść wysoko włosy na kształt ślimaka, lub zapleść warkocz (z pochylona głową, z przodu nw okolicach płata czołowego, lub po prostu na samym czubku głowy).
- Suszenie za pomocą suszarko-lokówki z dużym wałkiem – taki rodzaj modelowania jest nie tylko szybki i komfortowy, ale również doskonale modeluje i pozwala w jedna chwile uzyskać fryzurę pełną objętości i odbić je od nasady.
- Suszenie głową w dół – sprawdzony i od lat świetnie działający sposób. Dzięki niemu włosy schną w innej niż zawsze pozycji, dzięki czemu nie stają się przyklapnięte.
- Suszarka z dyfuzorem – dyfuzor to świetny wynalazek – pozwala uzyskać lekka, zwiewną fryzurę, unosząc włosy u nasady. Dyfuzor wymaga niskiej temperatury więc dodatkowo ni niszczy włosów tak, jak tradycyjne suszenie.
- Zimna woda przy ostatnim płukaniu – to znany od lat, bardzo dobry trik – płukanie włosów chłodna wodą domyka ich łuski, dzięki czemu wygładza się ich struktura, włosy nabierają blasku i przestają się puszyć oraz elektryzować.
[TOP 10] Sposoby na cienkie włosy – jak je zagęścić, jak je pogrubić, jak dbać?
- Proteiny – czyli hydrolizowana keratyna – cienkie włosy ja kochają, ponieważ nadbudowuje się ona na włosach uzupełniając ubytki i zwiększając ich strukturę.
- Olejowanie włosów – nie tylko odbudowują włosy, ale również zabezpieczają przed utratą wody. Włos, który regularnie wchłania cząsteczki olejku ma nieco większą objętość.
- Wcierki i ocet – zamiast ciężkich odżywek i masek – wcierki i wszelkie płukanki są delikatne i ie przeciążają włosów, a zamiast tego potęgują ich blask, odżywiają i nadają miękkości.
- Zainwestuj w dobry szampon – szampon do cienkich włosów powinien być delikatny, a jednocześnie odżywczy i regenerujący. Dobrze, jeśli nie będzie zawierał żadnych substancji komedogennych. Włosy cienkie dobrze reagują na wszelkie szampony z hydrolizowaną keratyną, która na bieżąco uzupełni małe ubytki na powierzchni włosów.
- Biotyna, czyli witamina B7 – bezcenna dla włosów i ich prawidłowej budowy, wzmacnia cebulki i powstrzymuje wypadanie włosów. Jest cenna również dla paznokci i skóry
- Farbowanie – tylko henną – jeśli lubisz farbować włosy, ale wiesz, ze farby z drogerii bardzo je niszczą – sięgnij po hennę do włosów – jest to delikatna i ziołowa farba, która nie uszkodzi struktury pasm.
- Zrezygnuj z balsamów do włosów bez spłukiwania i past modelujących – te produkty bardzo obciążają włosy a jednocześnie często przesuszają i zbyt mocno usztywniają pasma. Włosy cienkie bardzo źle znoszą ciężkie, oblepiające je odzywki oraz wszelkie pasty i gumy modelujące. Za ich pomocą łatwo jest pozbawić je objętości.
- Odżywka w piance, delikatna odżywka, którą działa jednocześnie jako witaminowy shoot na włosy, oraz pianka do stylizacji włosów. Dobra odzywka w piance nie przeciąży włosów a jednocześnie poskromi puszenie i elektryzowanie się pasm.
- Puder do włosów – to sprytny wynalazek, który znacznie ułatwia stylizację i pomaga zbudować objętość włosów już od nasady. Puder wmasowuje się w e włosy u samej ich podstawy. Dzięki temu pasma odbijają ładnie od nasady i stają się puszyste, a objętość całej fryzury zwiększa się znacznie.
- Ampułki do włosów – to dobry sposób na pielęgnacje włosów cienkich, które znacznie osłabły (np. po zimie) i zaczynają wypadać, Ampułki działają na skórę głowy, cebulki i włosy u ich podstawy. Aplikacja ampułki połączona z masażem głowy również sprawia, ze włosy zyskują większą objętość.
Dodaj komentarz