Wśród wielu naturalnych toników, różanej wody, lawendowych hydrolatów czy wody kokosowej często pomijany jest sok z brzozy, czyli tzw. oskoła. Tymczasem jego działanie deklasuje wszystkie rośliny wody razem wzięte. Brzoza to potężne drzewo o niezwykłych właściwościach zdrowotnych i kosmetycznych. Dowiedz się, jak działa sok z brzozy i jak możesz go wykorzystać w kosmetyce. Przygotuj się na mocne, lśniące włosy i cerę bez zarzutu!
Oskoła, czyli sok z brzozy na urodę
Oskoła to inna nazwa soku z brzozy, który jest dobrze znany naszym dziadkom i rodzicom. Wraz z pierwszymi oznakami wiosny korzystali oni z brzozowych walorów i upuszczali sok z drzewa budzącego się do życia po zimie. Brzoza od lat uznawana jest za symbol zdrowia i siły. Medycyna chińska do dzisiaj wierzy, że to sposób na witalność organizmu i wsparcie zdrowia. Jak zatem można wykorzystać jej właściwości?
Oskoła – właściwości soku z brzozy
Woda brzozowa to naturalny eliksir upiększający. To wspaniałe, że wraca do łask i że zaczynamy opierać pielęgnację na naturalnych składnikach. Oskoła działa cuda, gdy ją pijemy lub nakładamy na skórę i włosy. Zawiera setki cennych składników aktywnych, w tym kwasy i olejki eteryczne. Możesz go pić i śmiało stosować jako tonik.
Zawarte w soku brzozowym antyoksydanty spowalniają proces starzenia się skóry.
To się przyda!
Sok z brzozy ma dużo białka, naturalnych cukrów czy elektrolitów, które skutecznie stawiają na nogi, wiec poleca się ją sportowcom i wszystkim, którzy dbają o linię.
Oskoła zamiast kosmetyków z drogerii
Oczywiście, że to doskonały pomysł! Sok z brzozy możesz stosować jako naturalny tonik do twarzy (ma właściwości ściągające, odmładzające i odżywiające). Łącz go z naturalnymi olejkami, wcieraj we włosy, stosuj jako mgiełkę do zraszania twarzy lub mieszaj z kosmetyczną glinką: szybko zobaczysz, że cera będzie pełna blask i odpowiednio nawilżona. Oskoła spowolni proces starzenia się skóry.
Co zawiera sok z brzozy?
Aż kipi w nim od mikroelementów i minerałów. Oskoła zawiera mnóstwo witamin z grupy B oraz fosforu, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Zawiera też naturalne kwasy, m.in. kwas cytrynowy i jabłkowy. Oprócz nich jest miedź i garbniki.
Sok z brzozy to źródło:
- witaminy C,
- witamin z grupy B,
- wapnia,
- potasu,
- fosforu,
- magnezu,
- żelaza,
- miedzi,
- aminokwasów,
- garbników.
Sok z brzozy jako kosmetyk – stosowanie
Nie możesz uporać się z trądzikiem? Sięgnij po oskołę! Sok brzozy aplikowany na skórę jako tonik oczyszcza i rozjaśnia cerę, zwalcza zmiany trądzikowe, leczy stany zapalne i likwiduje przebarwienia. Sprawia, że skóra wygląda świeżo i młodzieńczo, jest elastyczna i dobrze nawilżona.
Miewasz często podkrążone oczy, lub cienie ze zmęczenia? Zamocz wacik w soku brzozowym i nałóż na powieki w postaci kompresu. Możesz też wykorzystać sok jako mgiełkę do ciała i twarzy – oskoła ma ładny, delikatny zapach i genialne właściwości nawilżające i antyseptyczne.
Cenną zaletą tego specyfiku jest jego wspaniały wpływ na włosy. Sok brzozowy wzmacnia je od cebulki i likwiduje łupież, poleca się go na problemy z przetłuszczającą się skórą głowy i na porost włosów: wcieraj sok z brzozy przed snem w suche włosy lub aplikuj na wilgotne pasma po umyciu. Wymasuj przy tym delikatnie skórę głowy – to pobudzi mikrokrążenie i przyspieszy porost włosów. Czy wiesz, że woda brzozowa doskonale odświeża fryzurę oraz dodaje jej pożądanego blasku? Zwalczy też problem przesuszonych, matowych włosów.
Jak stosować i gdzie kupić sok z brzozy?
Oskołę można kupić w sklepach zielarskich i butikach ze zdrową żywnością. Oczywiście jeśli masz możliwość, możesz pozyskiwać go samodzielnie. Oprócz soku istnieje też maść brzozowa, a wiele osób stosuje liście z brzozy, by złagodzić dolegliwości bólowe.
Piękna figura dzięki… brzozie? Cukier z brzozy i jego właściwości
Z brzozy pozyskuje się zarówno sok, jak i cukier, czyli ksylitol. To doskonały, pozbawiony chemii, naturalny słodzik, oczywiście zdrowszy i mniej kaloryczny od innych substancji słodzących, w tym cukru, określanego mianem „białej śmierci”. Ma niski indeks glikemiczny, nie powoduje przyrostu wagi, a nawet… dba o zęby – odkaża, odświeża i wspomaga walkę z próchnicą!
Dodaj komentarz