Czy gorąca kąpiel… odchudza? Zalety i wady gorących kapieli

Wszyscy dobrze wiemy, że nic tak nie poprawia samopoczucia, jak gorąca kapiel – zwłaszca, gdy akurat za oknem panuje zimowa aura lub gdy porządnie przemarzliśmy. Jednak bywa, że po takiej kąpieli nie zawsze czujemy sie dobrze. Okazuje się, że gorąca kąpiel ma wiele zalet, ale nie jest dla wszystkich! Kiedy gorąca kąpiel pomaga, a kiedy może szkodzić?

Zalety gorącej kąpieli

  • Osoby uprawiające sport wiedzą dobrze, że gorąca kąpiel to ukojenie po forsownym treningu. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia wydalanie i rozkład kwasu mlekowego do wątroby, a to redukuje ból mięśni.
  • Ciepła kąpiel jest wsparciem dla osób z przewlekłym bólem stawów. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, i nasila ukrwienie, przez co uśmierza ból i zmniejsza napięcia.
  • Ciepłą kąpiel wspomaga walkę ze stresem: łagodzi napięcia mięśniowe, które pojawiają sie na skutek zdenerwowania, przynosi odprężenie i uspokojenie. Eteryczne olejki wzmacniają ten efekt; wlej zatem do wanny kilka kropli oleju z drzewa różanego, szałwii, bergamotki. Skutki stresu redukuje też sól magnezowa – pierwiastki w niej zawarte wchłaniają się wówczas przez skórę, i rozluźniają ciało oraz działają uspokajająco.
  • Gorąca kąpiel otwiera pory i pomaga usunąć część toksyn.

Gorąca kąpiel – wady

  • Unikaj gorących temperatur, jeśli skóra ma skłonność do pękających naczynek, ponieważ to wysoka temperatura nasila ich rozszerzanie i pękanie.
  • Gorąco nasila też krwawienia miesiączkowe, dlatego w pierwszych dniach menstruacji unikaj gorących kąpieli: nie przyniosą ulgi, lecz wywołują dodatkowe osłabienie i zmęczenie.
  • Gorące kąpiele nie służą też kobietom w ciąży, ponieważ zagrażają zdrowiu płodu: nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych może zaburzać przepływ krwi przez łożysko, krwotok a w skrajnych przypadkach nawet poronienie.
  • Unikaj tez gorących kąpieli, jeśli miewasz nadciśnienie, problemy z krzepliwością oraz choroby serca. Czy wiesz, że zwiększenie temperatury ciała o 1 stopień Celsjusza może przyspieszyć akcję serca o 20 uderzeń na minutę? Powoduje to zawroty głowy, a także często utratę przytomności.
  • Wysoka temperatura wcale nie wpływa korzystnie na skórę. Gorące kąpiele wysuszają naskórek, a nawet powodują swędzenie i podrażnienie. Cierpi też twoja skóry głowy, głównie jeśli jest nadwrażliwa i ma skłonność do przetłuszczania. Ciepło pobudza gruczoły łojowe i nasila sebum.

Czy gorąca kąpiel odchudza?

Studenci na uniwersytecie w Loughborough udowodnili, że kąpiąc się w gorącej wodzie przez godzinę tracimy tyle samo kalorii co w trakcie półgodzinnego spaceru! Taka kąpiel to utrata około 140 kalorii!naukowcy sądzą, że tzw. pasywne ogrzewanie warto brać pod uwagę jako środek wspomagający kontrolę masy ciała, głównie w przypadku zaburzeń metabolicznych. Gorące kąpiele wspomogą też w przypadku chorób np. cukrzycy typu 2.

W Japonii gorące kąpiele są natomiast zalecane w celach leczniczych, np. w chorobach przewodu pokarmowego, zaparciach, cukrzycy czy też dolegliwościach wątroby. Coraz bardziej docenia się balneologię, czyli leczenie poprzez kąpiel. Dlatego specjaliści namawiają do korzystania z kąpieli termalnych i gorących źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *