Dłonie przesuszone płynem do dezynfekcji. Jak im pomóc?

Czy dezynfekowanie rąk może szkodzić skórze? Niestety tak. To dlatego w dobie pandemii tak wiele osób cierpi z powodu mocno przesuszonych dłoni. Czas poznać proste sposoby, które pomogą przywrócić skórze nawilżenie i gładkość.

Większość płynów do dezynfekcji zawiera alkohol, ponieważ to on najskuteczniej eliminuje szkodliwe bakterie i wirusy. Im mocniejszy alkohol w składzie, tym lepsze działanie dezynfekujące płynu, ale niestety też większe spustoszenie pozostawione na naszej skórze.

Czy dezynfekowanie rąk im szkodzi?

Alkohol zawarty w płynach i żelach do dezynfekcji to źródło największych kłopotów. To on zmywa ze skóry ochronną warstwę lipidową, podrażnia i przesusza skórę. Im częściej nakładamy go na skórę, tym bardziej wysuszona, szorstka, cienka i matowa się staje. Pozbawiona zostaje nie tylko wirusów i bakterii, ale też ochrony przed wolnymi rodnikami, toksynami czy promieniami UV. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja dłoni.

Jak dbać o dłonie przesuszone płynem do dezynfekcji?

Jeśli nasze dłonie są przesuszone po wielu tygodniach lub miesiącach codziennego dezynfekowania dłoni, to jeszcze nie koniec świata. Jest co najmniej kilka sposobów na przywrócenie im odpowiedniego nawilżenia, wygładzenie i ukojenie podrażnionej skóry.

1 / Po każdym użyciu płynu nakładaj krem z olejami

Za każdym razem, gdy stosujemy płyn do dezynfekcji dłoni, nasza skóra pozbawiana jest naturalnej bariery wodnolipidowej. Zanim się odtworzy, jest wtedy bardziej narażona na podrażnienie i wysychanie. Prostym sposobem na zapobiegnięcie takiej sytuacji jest nałożenie kremu na bazie olejów od razu po użyciu płynu dezynfekującego. Olejki to naturalne źródło lipidów, które wzmacniają naturalną ochronę skóry i zapobiegają jej wysychaniu.

2 / Raz na tydzień zrób domową maskę na dłonie

Sam krem to jednak za mało, więc dłonie przesuszone płynem do dezynfekcji warto raz na jakiś czas potraktować specjalną odżywczą mieszanką. Do tego najlepiej wykorzystać masło shea lub oliwę z oliwek – oba mają silne właściwości regenerujące i ochronne. Dodanie miodu lub soku z aloesu to prosty sposób na złagodzenie podrażnień i silne nawilżenie. A jeśli zakroplimy do takiej mieszanki nieco witaminy E, to szybko przywrócimy dłoniom gładkość i miękkość.

Dezynfekować czy może jednak nie?

Dezynfekcja dłoni jest ważna i nie należy z niej rezygnować. Zwłaszcza dziś, gdy pandemia szaleje na świecie i dbanie o higienę jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Nie należy jednak zapominać o tym, że wszystko ma swoje dobre i złe strony – również dezynfekowanie. Zamiast jednak z dezynfekcji rezygnować, pamiętajmy o kilku prostych zasadach:

  • po każdym zdezynfekowaniu dłoni od razu nakładajmy krem,
  • jeśli mamy taką możliwość, zakładajmy rękawiczki ochronne, dzięki czemu ograniczymy częstotliwość dezynfekowania dłoni,
  • pamiętajmy, żeby wybierać płyny do dezynfekcji o dobrym składzie, w których oprócz alkoholu są też np. ekstrakty roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *