Glinka zielona ma właściwości antybakteryjne, dlatego jest szczególnie polecana w przypadku cery problematycznej. Na jej bazie można przygotować maseczkę z zieloną glinką, która matuje i wygładza skórę oraz działa antyseptycznie i zapobiega pojawianiu się niedoskonałości. Jakie inne właściwości ma glinka zielona i dla kogo jest przeznaczona? Jakie są jej rodzaje i skład? Jakie ma działanie i zastosowanie? Czy maseczka z zieloną glinką jest skuteczna? Jak ją przygotować krok po kroku?
Glinka zielona – jakie ma właściwości i dla kogo jest przeznaczona?
Glinka zielona ma zielonkawe zabarwienie, które zawdzięcza jonom żelaza. Wydobywa się ją z głębokich pokładów krzemionkowo-aluminiowych we Francji i w USA. Stanowi najpopularniejszy rodzaj glinki i jest dedykowana cerze tłustej i trądzikowej, które łatwo ulegają zanieczyszczeniom.
Glinka zielona – rodzaje
Istnieją dwa rodzaje glinek zielonych: montmorillonite i illite.
- Zielona glinka montmorillonite jest wydobywana na południu Francji, a inspirację dla jej nazwy stanowi region, w którym została odkryta, czyli Montmorillon. Zawiera 20 soli mineralnych oraz szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych.
- Zielona glinka illite pochodzi z USA, a swoją nazwę zawdzięcza stanowi Illinois, w którym została wydobyta po raz pierwszy, czyli w 1937 roku. Zawiera nieco mniej cennych pierwiastków niż glinka francuska, ale także jej skład działa na skórę leczniczo i regulująco.
W sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych – można kupić oba rodzaje glinek zielonych, i to w podobnej cenie. Tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest kolor, który powinien być wyraźnie zielony. Beżowe lub szarawe zabarwienie glinki zielonej oznacza, że mamy do czynienia z produktem złej jakości. Podczas zakupu należy się upewnić, że glinka ma długą datę przydatności i nie zawiera żadnych dodatków („100% glinka zielona/ green clay”).
Glinka zielona – skład
Zielona glinka składa się z wielu mikro- i makroelementów, które działają na skórę leczniczo. Są to między innymi:
- krzem – przyspiesza procesy gojenia skóry i reguluje wydzielanie sebum;
- magnez – działa przeciwstarzeniowo oraz zapobiega reakcjom alergicznym i rozwojowi stanów zapalnych;
- wapń – wspomaga regenerację komórek, zapewnia skórze napięcie i nawilża ją;
- selen – poprawia jędrność skóry i ochronę przed promieniowaniem UV, redukuje przebarwienia oraz działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie;
- mangan – chroni przed działaniem wolnych rodników i niweluje napięcie skóry, a tym samym spłyca zmarszczki;
- fosfor – wspomaga odnowę komórkową i utrzymuje właściwe pH skóry;
- miedź – reguluje pracę gruczołów łojowych, dotlenia komórki skóry i uelastycznia ją;
- żelazo – uczestniczy w syntezie kolagenu i przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek.
Glinka zielona – działanie
Zielona glinka ma dobroczynny wpływ na cerę problematyczną, ponieważ zawiera wysokie stężenie biopierwiastków. Stosowana systematycznie reguluje produkcję sebum, dzięki czemu skóra mniej się przetłuszcza, a pory stają się mniej widoczne. Ponadto działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a co za tym idzie – hamuje rozwój pryszczy. Co więcej, zielona glinka skutecznie oczyszcza i wiąże toksyny, a także przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Ponadto rozjaśnia i ujednolica koloryt cery oraz wygładza jej strukturę, a także ujędrnia i dotlenia skórę, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia. Zielona glinka stosowana na uda niweluje cellulit.
Glinka zielona – zastosowanie
Maseczka oczyszczająca z zieloną glinką
Efekty jej zastosowania są widoczne niemal od razu: skóra staje się jaśniejsza, gładsza i bardziej ujednolicona.
Maska antycellulitowa z zieloną glinką
Zielona glinka w formie maski równie dobrze może być nakładana na większe partie skóry, na przykład na uda; wtedy działa antycellulitowo, usprawnia krążenie i ujędrnia. Aby nie wysuszyła skóry, należy dodać do niej kilka kropel olejku. Po nałożeniu maski warto owinąć uda folią spożywczą i odczekać około 15 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy glinkę.
Peeling z zieloną glinką
Po aplikacji zielonej glinki, zamiast zmywać ją ze skóry, można wykonać delikatny peeling. Proszek jest na tyle miałki, że nie podrażni skóry, za to pomoże pozbyć się martwych komórek naskórka.
Puder do kąpieli z zieloną glinką
Glinkę zieloną (około pół szklanki) można dodać do kąpieli pod strumieniem wody.
Pasta do mycia włosów z zieloną glinką
Mieszamy glinkę z wodą do uzyskania konsystencji pasty, po czym nakładamy na zwilżone włosy i skórę głowy oraz masujemy 2-3 minuty. Mieszanka pochłania wszelkie zanieczyszczenia i sebum, a dzięki dodatkowi krzemu wzmacnia cebulki włosów. Ponadto działa na skórę głowy jak łagodny peeling.
Maseczka z zieloną glinką – jak ją przygotować?
Przygotowanie maseczki na bazie zielonej glinki jest łatwe. Należy przestrzegać zasady, że do jej sporządzania nie używamy naczyń, sztućców, mieszadełek itp. wykonanych z metalu. Zielona glinka po kontakcie z metalem traci swoje lecznicze właściwości.
Maseczka z zieloną glinką krok po kroku:
- Do czystego naczynia wsypujemy czubatą łyżkę zielonej glinki – taka ilość powinna wystarczyć na pokrycie całej twarzy i szyi.
- Dodajemy niewielką ilość wody, najlepiej destylowanej lub butelkowanej. Mieszamy aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
- Palcami, za pomocą szpatułki lub pędzelka, nakładamy maseczkę na twarz, szyję i ewentualnie dekolt.
- Po upływie 10-15 minut zmywamy maseczkę letnią wodą. W tym czasie glinka nie może całkowicie zaschnąć; aby do tego nie dopuścić, co jakiś czas spryskujemy ją wodą termalną lub hydrolatem.
Dodaj komentarz