Jak dbać o cerę nastolatki? Kosmetyki do pielęgnacji i makijażu do młodej skóry

Przetłuszczanie się i/ lub wysuszanie skóry, trądzik i wągry to główne problemy młodej cery, które sprawiają, że jej pielęgnacja należy do skomplikowanych. Jaka jest cera nastolatki i jak o nią dbać? Na czym polega oczyszczanie i tonizowanie cery nastolatki oraz jaki krem i makijaż będzie dla niej najlepszy?

Jaka jest cera nastolatki?

Większość nastolatek ma cerę mieszaną, czyli suchą na policzkach oraz tłustą na czole, nosie i brodzie. Ponadto skóra w strefie T ma skłonność do błyszczenia z powodu nadmiaru sebum i do powstawania zaskórników. Niestety, stosowanie silnie działających kosmetyków antybakteryjnych często wywołuje podrażnienia, dlatego cera mieszana potrzebuje preparatów nawilżających miejsca przesuszone i matujących partie tłuste. Dobrym rozwiązaniem będą produkty zawierające wyciąg z aloesu, azulan lub kwas glikolowy, ponieważ te substancje regulują pracę gruczołów łojowych i zapewniają odpowiednie nawilżenie naskórka. Ponadto kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery mieszanej powinny mieć beztłuszczową formułę i lekką konsystencję, aby nie zatykały porów, a tym samym nie przyczyniały się do powstawania zaskórników.

Oczyszczanie i tonizowanie cery nastolatki

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji cery mieszanej jest jej dokładne oczyszczanie. Do mycia twarzy nie należy stosować mydła z drogerii, ponieważ niszczy warstwę ochronną skóry i zmienia jej kwaśny odczyn (który stanowi przecież barierę dla bakterii), a zawarte w nim sole wapnia zatykają pory. Dobrze sprawdzają się preparaty, które w połączeniu z wodą dają myjącą pianę. W przypadku skłonności do wyprysków należy wybierać kosmetyki o właściwościach antybakteryjnych. Z kolei cerę tłustą można umyć bez wody – płynem micelarnym lub mleczkiem o formule beztłuszczowej, a dwa razy w tygodniu warto sięgnąć po silniej działający żel peelingujący do mycia twarzy, który głęboko oczyszcza pory i złuszcza obumarły naskórek.

Po oczyszczeniu twarzy należy przetrzeć ją tonikiem. Tonik nawilża naskórek, przywraca mu prawidłowe pH i wzmacnia jego warstwę ochronną oraz zwęża pory i ma właściwości matujące. Dopiero teraz skóra jest przygotowana na przyjęcie kremu antybakteryjnego (pożądane substancje o takich właściwościach to między innymi związki cynku i witaminy z grupy B). Ponadto raz w tygodniu warto położyć na twarz i dekolt maseczkę złuszczającą martwy naskórek, głęboko oczyszczającą pory i odżywiającą skórę.

Krem dla nastolatki

Krem do młodej cery nie powinien zawierać zbyt wiele silnie działających substancji aktywnych. Nastolatki mogą stosować jeden kosmetyk zarówno na dzień, jak i na noc, o ile zawiera filtr przeciwsłoneczny. W przypadku cery normalnej lub sprawiającej problemy sporadycznie (na przykład przed miesiączką) wystarczy lekki krem nawilżający, chociażby z wyciągami z ziół. Przy cerze tłustej i mieszanej lepiej sprawdzą się kremy nawilżające i matujące zarazem, z kolei na cerę łojotokową i ze skłonnością do trądziku podziałają kremy z substancjami leczniczymi, dostępne w ramach osobnych serii dla nastolatek.

Makijaż dla nastolatki

Pryszcz na nosie to dla nastolatki powód do płaczu, dlatego każda młoda dziewczyna powinna mieć w kosmetyczce dobry korektor, który natychmiast zatuszuje niedoskonałości cery. Nie wolno go nadużywać, ponieważ zawiera substancje nie tylko bakteriobójcze, lecz także silnie wysuszające skórę.

Sam makijaż dla nastolatki powinien być delikatny i prawie niewidoczny, przynajmniej na co dzień; przed randką czy imprezą można trochę zaszaleć. Do młodej i kapryśnej cery najlepiej sprawdzają się kosmetyki hipoalergiczne, to znaczy podkłady antybakteryjne i niezatykające ujść gruczołów łojowych oraz tusze i cienie niepodrażniające oczu. Godne uwagi są kosmetyki o lekkiej konsystencji, ponieważ łatwo i szybko się aplikują, a ponadto nie pozostawiają wrażenia tłustej i brudnej skóry po całym dniu. Z kolei w walce z trądzikiem skuteczną bronią okażą się kosmetyki mineralne, które nie zatykają porów, nie tłuszczą skóry i działają leczniczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *