Jak działa peeling solny? Czyli naturalne złuszczanie naskórka

Peeling jest jednym ze sposobów pielęgnacji skóry. Kobiety, które często korzystają z tej metody, znają wiele jego rodzajów. Jednym z nich jest ten z zawartością soli. Sprawdź, jakie daje efekty taki peeling i w jaki sposób go stosować.

Czym jest peeling solny?

Peeling solny jest zaliczany do peelingów mechanicznych. Główna rolę odgrywają w nich ścierne cząsteczki, które usuwają martwe komórki skóry. Do peelingu wykorzystuje się różne rodzaje soli, jednak najpopularniejszymi z nich są: sól Epsom, sól z Morza Martwego, sól himalajska.

Głównym zadaniem peelingu jest usunięcie martwego naskórka. Peeling daje także następujące efekty:

  • wygładzenie i zmiękczenie naskórka;
  • rozjaśnienie przebarwień;
  • pomoc w redukcji cellulitu i rozstępów;
  • przygotowanie do dalszej pielęgnacji;
  • poprawienie krążenia krwi;
  • zapobieganie wrastaniu włosów.

Jak działa peeling solny?

Peeling solny ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne, antyseptyczne i pobudzające. Jeżeli regularnie będziesz go stosowała, to dotlenisz i odżywisz skórę. Stosowanie peelingu solnego spowalnia procesy starzenia się skóry, oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu krost. Co więcej dostarcza skórze niezbędnych składników: potasu, magnezu, wapnia. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Peeling solny ma także właściwości antycellulitowe, a podczas masażu stóp – relaksujące, odświeżające i kojące.

Peeling solny DIY

Do przygotowania peelingu solnego potrzebne ci będą: łyżeczka oleju kokosowego, dwie łyżeczki soli himalajskiej, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. A jak przygotować peeling? Wystarczy, że wszystkie składniki dokładnie wymieszasz i przełożysz do słoiczka.

Jak stosować taki peeling? Niewielką ilość produktu nałóż na zwilżoną skórę i wmasuj. Na peeling łokci, kolan i pięt poświęć więcej czasu – tu skóra może być zgrubiała. Pozostałości po peelingu spłukaj wodą i użyj nawilżającego balsamu. Własnoręcznie zrobiony kosmetyk stosuj raz lub dwa razy w tygodniu przez około 5 do 10 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *