Jak opalić twarz na słońcu oraz za pomocą samoopalacza i bronzera?

Twarz opala się szybko i intensywnie, ponieważ jej skóra jest cienka i wrażliwa. Z reguły twarzy nie powinno się opalać, chyba że została do tego odpowiednio przygotowana. Jak przygotować twarz do opalania? Należy wykonać delikatny peeling, który złuszczy martwy naskórek, oraz nawilżyć skórę od zewnątrz i od wewnątrz. W tym celu należy stosować krem nawilżający i spożywać duże ilości wody. Krokiem, którego nie można pominąć, gdy przygotowujemy twarz do opalania, jest ochronienie jej za pomocą wysokiego filtru UV. Jeżeli Twoja skóra źle znosi promienie słoneczne, warto zrezygnować z opalania i zastosować samoopalacz lub bronzer. Jak opalić twarz na słońcu oraz za pomocą samoopalacza i bronzera?

Jak opalić twarz na słońcu?

Najszybciej opalają się te partie twarzy, które są najbardziej narażone na promienie słoneczne, czyli czoło, nos, górna część kości policzkowych i podbródek. Szczególną troską powinnyśmy otoczyć wargi i skórę wokół oczu, ponieważ te ostatnie mają skłonność do szybszego starzenia się. W tym celu należy stosować pomadkę i krem pod oczy – oba z filtrem UV.

Aby skutecznie i bezpiecznie opalić twarz na słońcu, nie można zapominać o kremach z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Te kosmetyki muszą być dedykowane wrażliwej skórze twarzy, ponieważ są niekomedogenne, czyli nie zatykają porów i nie tłuszczą skóry.

Krem przeciwsłoneczny należy zaaplikować na skórę około 30 minut przed jej ekspozycją na słońce. Twarz można opalać od 5 do 10 minut. Aby krem odpowiednio zabezpieczył skórę, na twarz i szyję należy nałożyć około 2 ml tego kosmetyku – im więcej, tym lepiej. Aby uniknąć podrażnień, nie nakładamy kremu na powieki, ale wszelkie znamiona i pieprzyki pokrywamy jego grubszą warstwą. Na usta aplikujemy pomadkę do ust z filtrem UV. Krem przeciwsłoneczny należy nakładać co około 2-3 godzin lub – jeżeli nie jest wodoodporny – po każdej kąpieli. Ponowna aplikacja jest niezbędna także po wytarciu skóry ręcznikiem lub spoceniu się. Oczy chronimy za pomocą kremu pod oczy z filtrem UV lub wzbogaconych o niego okularów przeciwsłonecznych. Krem z filtrem powinien być dobrany do fototypu skóry. Osoby o jasnej karnacji muszą najbardziej uważać na słońce i używać kremów z filtrami SPF 30-50+.

Niektóre kosmetyki kolorowe mogą destabilizować filtry, dlatego najlepiej nakładać makijaż 10-20 minut po aplikacji kremu. Kosmetyków pielęgnacyjnych nie wcieramy w skórę po aplikacji kremu z filtrem. Wiele podkładów ma filtr SPF 10, który nie zapewnia wystarczającej ochrony przeciwsłonecznej. Produkty łączące w sobie właściwości kryjące podkładu i ochronę przed słońcem to koloryzujące kremy z filtrem, które mają tę przewagę nad klasycznymi kremami przeciwsłonecznymi, że nie bielą skóry. Ponadto skutecznie kamuflują niedoskonałości, nadają cerze zdrowy odcień, a fakt, że często zawierają składniki pielęgnujące, przybliża je do kremów BB. Koloryzujące kremy z filtrem występują w wielu odcieniach, dlatego łatwo je dobrać do koloru skóry.

Jak przygotować twarz do opalania?

Aby równomiernie opalić twarz, dzień wcześniej należy wykonać delikatny peeling, po czym natłuścić skórę kremem nawilżającym. Równie istotne jest regularne oczyszczanie skóry. Przed nałożeniem kolejnej warstwy kremu z filtrem skórę twarzy warto spryskać wodą termalną bądź przetrzeć tonikiem lub płynem micelarnym. Twarz należy opalać jedynie przez kilka minut dziennie; już 5-6 minut ekspozycji na słońce wystarczy, aby skóra twarzy zaczęła się czerwienić.

Jak opalić twarz za pomocą bronzera?

Bronzery do opalania twarzy, w przeciwieństwie do bronzerów do konturowania, powinny mieć ciepły odcień o 1-2 tony ciemniejszy od koloru skóry. Bronzer należy nakładać tam, gdzie naturalnie pada słońce, to znaczy na górną część czoła, zewnętrzną część twarzy, górną część kości policzkowych, mostek nosa, podbródek i obojczyki. W tym celu warto użyć dużego pędzla. Kosmetyk wzbogacony o brokatowe drobinki powinien być aplikowany na wybrane partie twarzy, na przykład na same kości policzkowe. Bronzery sypkie nakładamy na twarz pokrytą pudrem, a kremowe – bezpośrednio na podkład, bazę lub krem wyrównujący koloryt skóry. Za pomocą pędzla należy wyrównać bronzer przy linii włosów. Aby uniknąć efektu maski, kosmetyk warto zaaplikować także na szyję i uszy.

Jak opalić twarz za pomocą samoopalacza?

Zazwyczaj balsamy samoopalające działają delikatniej niż samoopalacze. Zarazem nawilżają i bronzują skórę, a ponieważ budują opaleniznę stopniowo, nie pozostawiają plam ani smug. Niektóre należy nakładać lateksową rękawiczką, inne – wacikiem kosmetycznym. Trzeba aplikować je na oczyszczoną i suchą skórę, którą przedtem poddano peelingowi. Z kolei samoopalacz można nakładać dłonią, specjalną rękawicą lub pędzlem typu kabuki.

Przy jednorazowej aplikacji wystarczy ilość produktu wielkości ziarnka grochu; należy ją nanieść na czoło, nos i policzki, po czym rozprowadzić równomiernie okrężnymi ruchami. Nie wolno zapominać o uszach i skórze za nimi oraz szyi. Po nałożeniu balsamu brwi, usta i linię włosów można przetrzeć wacikiem. Aby efekt był trwalszy, aplikację warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Należy wybierać kosmetyki niekomedogenne, czyli takie, które nie zapychają porów. Inne ważne kryterium wyboru kremu lub balsamu samoopalającego stanowi jego odcień; ponieważ te ostatnie występują w różnych odcieniach, powinnyśmy zdecydować się na produkt dopasowany do naszego koloru skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *