Nieznajomość typu cery uniemożliwia dobór odpowiedniej pielęgnacji, a pielęgnacja niedostosowana do rodzaju skóry skutkuje jej złą kondycją i nieestetycznym wyglądem. Wobec tego jak prawidłowo pielęgnować skórę? Jakie są typy cery? Jak działają kremy na dzień i na noc oraz nawilżające i matujące?
Typy cery
Do niedawna wyróżniano trzy typy cery:
- suchą,
- tłustą,
- mieszaną.
Na skutek różnych czynników, takich jak zanieczyszczenia środowiska, nadmierne korzystanie ze słońca i nadużywanie silnie działających kosmetyków, ten podział uległ przesunięciu. I tak ‒ zdarza się, że trądzik idzie w parze z przesuszoną, wrażliwą cerą, co kiedyś było niemożliwe. Ponadto określenie „trądzik młodzieńczy‟ straciło sens, ponieważ ten problem dotyczy już nie tylko nastolatków, lecz także osób po trzydziestym roku życia. Teraz wyróżniamy następujące rodzaje cery:
- cerę łojotokową (w tym tłustą i przesuszoną),
- cerę suchą i odwodnioną,
- cerę wrażliwą (czyli unaczynioną z tendencją do nadwrażliwości i alergii).
Jak działają kremy na dzień i kremy na noc?
Dobry krem „na dzień‟ ma lekką konsystencję ‒ zawiera mniej niż 20 procent tłuszczu, dlatego może być stosowany pod makijaż. Z kolei typowy krem „na noc‟ jeszcze do niedawna był ciężki i mocno natłuszczający, dzięki czemu pozostawiał na skórze grubą warstwę, która zapobiegała odwodnieniu skóry. W efekcie rano cera wydawała się bardziej nawilżona, a zmarszczki były spłycone. Niestety, zaraz po zmyciu kremu skóra gwałtownie oddawała wodę i znów stawała się przesuszona. Właśnie z tego powodu podział na kremy na noc i na dzień przestał obowiązywać.
Niektóre kobiety używają jednego kremu przez całe życie i są bardzo zadowolone z wyboru. Jeżeli skóra dobrze reaguje na kosmetyk, nie ma powodu go zmieniać, a jeśli przestaje na niego reagować, to wcale nie jest wina kosmetyku ‒ po prostu z wiekiem zmienia się fizjologia skóry. Z tego powodu pierwsza zasada pielęgnacji brzmi: obserwuj swoją skórę. Kosmetyki należy zmieniać, jeżeli ona tego potrzebuje.
Jak działają kremy nawilżające i matujące?
Większość kobiet szuka kremów nawilżających lub przeciwnie: matujących. Określenie „nawilżanie skóry‟ powstało, kiedy zaczęto wierzyć, że zawartość wody w skórze można zwiększyć poprzez zwykłe wprowadzenie jej z zewnątrz, na przykład za pomocą mokrych okładów. Dziś specjaliści wiedzą, że kosmetyk nawilżający ma za zadanie nie wprowadzić wodę w skórę, lecz ograniczyć jej ucieczkę ze skóry właściwej. Z tego powodu kremy nawilżające zawierają substancje silnie higroskopijne, czyli wiążące wodę, takie jak kwas hialuronowy.
Z kolei matowanie skóry to nic innego jak regulacja wydzielania łoju. Złuszczanie naskórka, inaczej eksfoliacja, pozwala usunąć martwe komórki i łój oraz odetkać pory. Tak działają na skórę kwasy owocowe, kwas salicylowy i kwas mlekowy. Łojotok leczono siarką, dopóki nie odkryto, że drażni skórę. Ponadto wierzono, że cera tłusta wymaga silnego wysuszenia, na przykład za pomocą spirytusu lub mydła zasadowego. Niestety, skutek był odwrotny do zamierzonego: skóra pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej stawała się szara i ściągnięta. Aby przywrócić jej równowagę, gruczoły łojowe musiały produkować większe ilości sebum, co także nie było dobre dla skóry. Na szczęście, nowoczesne kosmetyki do cery tłustej nawilżają ją i normalizują pracę gruczołów łojowych.
Dodaj komentarz