Włosy wysokoporowate uchodzą za najbardziej zniszczone, dlatego wymagają dogłębnej pielęgnacji. Jakie są włosy wysokoporowate i dlaczego takie są? Jak je pielęgnować? Jakie kosmetyki należy stosować do włosów wysokoporowatych?
Jakie są włosy wysokoporowate? Charakterystyka
Włosy wysokoporowate puszą się i elektryzują oraz bardzo szybko i chętnie chłoną wodę, odżywki i oleje. Są suche, a ich końcówki rozdwojone. Dobrze się układają, ale po zabiegach na ciepło, czyli na skutek suszenia, kręcenia i prostowania, ich wygląd ulega znacznemu pogorszeniu. Jednym słowem, przypominają wtedy siano. Włosy wysokoporowate to najczęściej loki lub fale.
Dlaczego włosy są wysokoporowate? Przyczyny
Najczęściej przyczyną wysokiej porowatości włosów jest pielęgnacja ‒ niewłaściwa, niedostateczna lub żadna. Przesadna ingerencja w strukturę włosów (farbowanie, rozjaśnianie, stylizacja na ciepło) bardzo pogarsza ich stan. Aby temu zapobiec, należy systematycznie pielęgnować włosy, a zwłaszcza odżywiać je i regularnie podcinać zniszczone końcówki. Po pewnym czasie ich kondycja powinna ulec poprawie.
Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?
Włosy wysokoporowate są nadwrażliwe, dlatego wymagają delikatnego traktowania. Zbyt silnie działający szampon, za wysoka temperatura, suche lub wilgotne środowisko – to wszystko odbije się na ich kondycji. Aby odpowiednio zadbać o włosy, to znaczy nawilżyć je i odżywić, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Po pierwsze, do mycia włosów stosujemy wyłącznie łagodne szampony, które zawierają jak najmniej detergentów. Dobrym rozwiązaniem będą szampony dla dzieci. Po drugie, myjemy samą skórę głowy, a na włosy, na całej długości, nakładamy odżywkę. Spłukujemy je letnią wodą, ponieważ gorąca rozszerza łuski i tym samym naraża włosy na zniszczenia mechaniczne, a zimna nie zmywa kosmetyków. Podczas mycia głowy masujemy delikatnie jej powierzchnię ‒ nie szarpiemy włosów ani nie pocieramy ich energicznie. Po umyciu osuszamy włosy ręcznikiem papierowym, który zbierze nadmiar wody. Nie trzemy włosów szorstkim ręcznikiem ani nie zawijamy ich w turban. Używamy odżywek i masek, które zawierają naturalne oleje, proteiny, humekanty i emolienty. Pozwalamy włosom wyschnąć lub suszymy je suszarką z dyfuzorem i w bardzo niskiej temperaturze, a przedtem zabezpieczamy odpowiednim preparatem, na przykład odżywką w sprayu. Nie kładziemy się spać w mokrych włosach, a jeżeli nie mamy innego wyjścia, związujemy je w luźny koczek lub warkocz. I wreszcie: regularnie, mniej więcej co trzy miesiące, obcinamy końcówki.
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych
Oleje do włosów wysokoporowatych
Oleje zapewnią włosom elastyczność i miękkość. Olejowanie włosów przeprowadzamy mniej więcej godzinę przed myciem poprzez nałożenie na nie cienkiej warstwy kosmetyku od nasady po same końce. Najlepszym rozwiązaniem będzie olejek arganowy, sezamowy, z pestek owoców, orzechów (włoskich, laskowych, macadamia), siemienia lnianego, pszenicy, ryżu, amarantusa lub róży piżmowej bądź oliwa z oliwek. Włosy można olejować zarówno na sucho, jak i na mokro. Lepiej przetrzymać olej krócej i zmyć po trzydziestu, czterdziestu minutach niż olejować na całą noc, ponadto nie należy ich zawijać w turban. Zbyt częste i długie olejowanie może przesuszyć włosy wysokoporowate.
Proteiny do włosów wysokoporowatych
Kosmetyki z proteinami o małych cząsteczkach wnikają w głąb włosów i uzupełniają ubytki w łuskach. Dzięki nim włosy stają się gładsze i lepiej odżywione. Z kolei proteiny wielkocząsteczkowe tworzą na powierzchni włosa ochronną warstwę. Warto wybierać kosmetyki z jedwabiem, proteinami mleka, proteinami sojowymi, keratyną lub kolagenem.
Humektanty i emolienty do włosów wysokoporowatych
Humektanty (między innymi gliceryna, aloes, miód, mocznik, mleczan sodu i kwas hialuronowy) to składniki wiążące wodę, które zatrzymują ją we włosach, a tym samym nawilżają je. Humektanty muszą współwystępować z emolientami, bo w przeciwnym razie zamiast zatrzymać wodę we włosie, ułatwią jej ucieczkę. Zadaniem emolientów jest zabezpieczenie cząsteczek wody związanych przez humektanty. Emolienty to między innymi oleje roślinne, parafina, wosk i silikon.
Dodaj komentarz