Jak uporać się z przebarwieniami? Przyczyny, zabiegi, profilaktyka

Pozostają po słońcu, trądziku, uszkodzeniach naskórka. Jest je trudno wyleczyć i ciężko zakryć makijażem. Jednak dla chcącego nic trudnego: z przebarwieniami można walczyć, i to z całkiem niezłym skutkiem. Jak to zrobić? Poznaj przyczyny powstawania przebarwień, działania profilaktyczne i zabiegi upiększające.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia są płaskimi znajdującymi się na skórze zmianami pigmentacyjnymi. Mają różny kształt i barwę, mogą pojawić się na całym ciele (twarzy, dłoniach, dekolcie). Najczęściej występującymi przebarwieniami są: piegi, ostuda i plamy soczewicowate. Powstają na skutek zaburzeń hormonów, nadmiernej produkcji melaniny, częstej ekspozycji skóry na słońce, trądziku o silnym przebiegu.

Jak walczyć z przebarwieniami?

Zanim zdecydujesz się na redukcję przebarwień, skonsultuj się z dermatologiem. Tylko fachowiec poleci ci sprawdzony sposób na rozjaśnienie skóry. Powinnaś też wiedzieć, że leczenie niedoskonałości będzie uzależnione od ich głębokości i charakteru.

Niewielkie przebarwienia można rozjaśniać za pomocą kwasów owocowych z witaminą C. Mają one właściwości złuszczające i rozświetlające. Podobne działanie wykazują kwas kojowy i arbutyna, a także zabieg mikrodermabrazji. Głębsze złuszczanie będzie miał peeling chemiczny z zastosowaniem kwasów TCA, glikolowego lub azelainowego. Najbardziej oporne przebarwienia można usunąć za pomocą lasera lub krioterapii.

Profilaktyka w leczeniu przebarwień

Jeżeli nie chcesz, żeby na twojej skórze pojawiły się przebarwienia lub te, które już na niej są, stały się bardziej widoczne, to zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • nie opalaj się w solarium – częste korzystanie z kabin, w których wytwarzane jest sztuczne światło, może powodować przesuszenie skóry, przebarwienia, a nawet oparzenia i raka skóry;
  • używaj kosmetyków z filtrami UV – takie produkty ochronią twoją skórę przed niedoskonałościami. Produktów z filtrami należy używać nawet w domu, czy w pracy; słońce przenika też przez szyby. Wystarczającą ochroną będą kremy z SPF 20, najlepszą zaś preparaty z ponad dwa razy większym faktorem;
  • regeneracja skóry – jeżeli zauważysz jakiekolwiek przebarwienia, natychmiast zastosuj odpowiednie preparaty. Mogą to być produkty rozświetlające, odżywcze i wzmacniające skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *