Olejek różany to naturalny produkt, który dzięki swoim bogatym właściwościom znalazł zastosowanie w aromaterapii, masażu i produkcji kosmetyków. Jakie właściwości kosmetyczne ma olejek różany i jakie jest jego zastosowanie? Jak powstaje olejek różany i jak oczyścić nim twarz? [Metoda OCM].
Olejek różany – właściwości kosmetyczne
Olejek różany koi cerę wrażliwą oraz dodaje blasku skórze szarej i zmęczonej. Ma dobroczynny wpływ na rozszerzone naczynka krwionośne, które wzmacnia, i w związku z tym redukuje zaczerwienienia.
Olejek różany zawiera witaminę C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego jest popularnym składnikiem kosmetyków do cery suchej, odwodnionej i dojrzałej. Dzięki niemu skóra staje się odżywiona, nawilżona i jędrna. Olejek różany wygładza zmarszczki (w tym mimiczne), zmniejsza opuchliznę wokół oczu i redukuje objawy zmęczenia.
Jak powstaje olejek różany?
Olejek różany jest wytwarzany przeważnie z róży damasceńskiej, zwanej różą z Damaszku. Za jego głównych producentów uważa się Egipt, Bułgarię, Francję, Algierię, Turcję i Iran.
Płatki, z których pozyskuje się olejek i wodę różaną, należy zbierać o świcie, bo w przeciwnym razie stracą cały swój aromat. Róże uprawia się na wielkich plantacjach. Z jednego hektara powstaje od 3 do 5 tysięcy kilogramów płatków róż rocznie. Z takiej ilości powstaje jedynie kilogram czystego olejku.
Olejek różany – zastosowanie kosmetyczne
Olejek różany stanowi składnik wielu kosmetyków, między innymi kremów nawilżających, balsamów do ust, olejków i szamponów do włosów oraz balsamów do ciała.
Olejek różany – jak oczyścić nim twarz? Metoda OCM
Dzięki metodzie OCM (Oil Cleansing Metod) można wykorzystać olejek różany do oczyszczenia nim twarzy po całym dniu. Ten sposób jest skuteczny, ponieważ działa na zasadzie tłuszczem na tłuszcz. Olejek różany usuwa z twarzy nadmiar nagromadzonego sebum, czyli warstwę łoju.
Aby oczyścić twarz olejkiem różanym, wystarczy zmieszać go z olejkiem rycynowym w proporcji 70-90% do 30-10%. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w mały ręcznik frotowy. Gdy nasza mieszanka jest już gotowa, przemywamy twarz wodą lub hydrolatem, czyli wodą kwiatową. Następnie delikatnymi i okrężnymi ruchami wmasowujemy mieszankę w twarz. Po nałożeniu na skórę warstwy oleju moczymy ręcznik frotowy w ciepłej wodzie i przykładamy punktowo do twarzy w celu zmycia z niej mieszanki. Na zakończenie wycieramy skórę jednorazową chusteczką lub ręczniczkiem.
Olejek różany – inne zastosowanie
- Kąpiel zapachowa
Aby ją przygotować, wystarczy wlać dwie krople olejku różanego do wanny. Kąpiel z olejkiem różanym odpręża i regeneruje ciało po ciężkim dniu. - Masaż
Olejek różany sprawdzi się podczas masażu twarzy. Wystarczy rozsmarować kilka jego kropli w dłoni i rozprowadzić na twarzy okrężnymi ruchami. Olejek różany wchłonie się już w pół minuty. - Aromaterapia
Aby w powietrzu unosił się zniewalający aromat olejku różanego, wystarczy umieścić go w kominku aromaterapeutycznym, a dokładniej na miseczce u jego szczytu. We wnętrzu kominka umieszczamy tealight, czyli małą świeczkę, która już po zapaleniu zacznie uwalniać zapach.
Dodaj komentarz