Jak nawilżyć skórę? Substancje odbudowujące barierę hydrolipidową

Nawilżona skóra to zdrowa skóra. A odpowiednia dawka nawilżenia gwarantuje szczelną barierę hydrolipidową chroniącą przed nie zawsze przyjaznymi cerze czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli chcesz zadbać o skórę w taki sposób, to poznaj najlepsze substancje nawilżające i wiążące wodę w naskórku.

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa chroni skórę przed uszkodzeniami, podrażnieniami i negatywnym działaniem wielu czynników zewnętrznych. O jej naruszeniu mogą świadczyć: błyszczenie się skóry, suchość, łuszczenie, ciągłe uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie. Do odbudowy bariery hydrolipidowej potrzebne są woda i tłuszcze. Które składniki spełnią swoje zadanie?

Substancje wiążące wodę w naskórku

Takie substancje nazywa się humektantami. Mają zdolność do wchłaniania się w naskórek i wiązania w nim wody. Na powierzchni skóry nie tworzą tzw. filmu, dzięki czemu nie zapychają porów skóry. Takie działanie może ucieszyć osoby z tłustą cerą, ale humektanty przydadzą się i innym (muszą być jednak stosowane w odpowiedni sposób). Humektanty wiążą wodę w naskórku, ale jej tam nie zatrzymują. Jeżeli są przykryte preparatem dającym okluzyjną warstwę, to mogą wyciągać wodę z głębszych warstw skóry i przyczyniać się do jej odparowania. Humektantami są: kwas hialuronowy, gliceryna, panthenol, mocznik, aloes.

Jak odbudować cement między komórkami?

Do odbudowy cementu międzykomórkowego potrzebne ci będą ceramidy i składniki NMF. Ceramidy wpływają na spoistość i szczelność komórek skóry, biorą udział w różnicowaniu się keranocytów. Wraz z wiekiem skóra nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, co jest szczególnie widoczne u osób z atopowym zapaleniem skóry. Składniki NMF natomiast zwiększają stopień uwodnienia skóry, a na ich ilość wpływ ma wiele czynników, w tym wilgotność środowiska zewnętrznego. Składnikami NMF są między innymi: mocznik, arginina, gliceryna.

Substancje nawadniające i nawilżające

Substancjami nawilżającymi i nawadniającymi są między innymi: aloes, allantoina, kwas mlekowy, owies, hydrolat z róży damasceńskiej. Ich zadaniem jest łagodzenie stanów zapalnych, pielęgnowanie wrażliwej skóry, złuszczanie naskórka, wiązanie i zatrzymywanie wody w naskórku, ochrona skóry, niwelowanie szorstkości i wysuszenia. Jeżeli bariera hydro-lipidowa jest w odpowiedniej kondycji, to dopiero wtedy można przejść do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, redukującej rumień lub trądzik. Odbudowa bariery jest uzależniona od następujących czynników:

  • czasu, przez który bariera hydrolipidowa była zaburzona;
  • liczby produktów powodujących zaburzenia bariery;
  • rodzaju skóry;
  • stopnia odwodnienia głębszych warstw skóry;
  • czynniki wpływające na skórę i znajdujące się w domu, pracy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *