Jakie właściwości kosmetyczne ma tlenek cynku? Zastosowanie tlenku cynku w pielęgnacji

Tlenek cynku to minerał powszechnie wykorzystywany w przemyśle, lecznictwie i pielęgnacji. Jest stosowany od tysięcy lat, chociażby jako maść cynkowa, którą nadal z powodzeniem leczy się trądzik i wiele innych zmian skórnych. Zanim odpowiemy na pytanie, jakie właściwości kosmetyczne ma tlenek cynku i jakie jest jego zastosowanie, ustalimy, co to jest cynk i jakie są jego właściwości.

Cynk – co to jest? Właściwości cynku

Cynk to pierwiastek, który pełni bardzo ważne role w organizmie: bierze udział w syntezie enzymów, produkcji hormonów oraz w przemianie białek i kwasów nukleinowych.

Cynk to także bardzo silny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia, poprawia metabolizm kolagenu oraz regeneruje skórę, włosy i paznokcie. Z kolei niedobór cynku może prowadzić do łojotoku, trądziku, owrzodzeń, stanów zapalnych skóry, wypadania włosów, łamliwości paznokci, zaburzeń koncentracji, smaku i łaknienia, a także do spadku odporności, długiego gojenia się ran, wzrostu ciśnienia tętniczego, kurzej ślepoty i łysienia plackowatego, a u dzieci – nawet do zaburzeń wzrostu.

Cynk stosowany w pielęgnacji występuje w kilku postaciach i każda z nich ma inne właściwości:

  • siarczan cynku działa przeciwtrądzikowo i ściągająco;
  • węglan cynku chroni skórę;
  • tlenek cynku również działa ochronnie na skórę, a także regeneruje ją, oczyszcza i wysusza, a ponadto ma właściwości antybakteryjne, ściągające i przeciwzapalne;
  • undecylenian cynku i pirytionian cynku mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwłupieżowe.

Tlenek cynku – właściwości

Kosmetyki i inne preparaty z dodatkiem tlenku cynku, takie jak maści, kremy i zasypki, regulują funkcje wydzielnicze skóry, a tym samym redukują ilość wytworzonego sebum. Ponadto ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego łoju, złuszczają ją, przywracają jej naturalne pH, łagodzą stany zapalne i ograniczają skłonność do powstawania zaskórników. Ponadto przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek i redukują krostki.

Wszystkie te właściwości sprawdzają się w przypadku między innymi drobnych uszkodzeń skóry, oparzeń, trądziku młodzieńczego, pieluszkowego zapalenia skóry i zapalenia skóry wywołanego przez sumaka.

Tlenek cynku to także mineralny filtr UV, który występuje w kremach do opalania. Blokuje promieniowanie UV na zasadzie odbijania promieni słonecznych, dlatego jest najbardziej polecany małym dzieciom i osobom o bardzo wrażliwej skórze. Ponadto tlenek cynku zwalcza wolne rodniki i regeneruje skórę. Kremy do opalania z dodatkiem tlenku cynku są bardzo gęste i dość trudno wsmarowuje się je w skórę. Poza tym pozostawiają na niej charakterystyczny, białawy film, przez który skóra wydaje się jaśniejsza, co nie każdem odpowiada. Z drugiej strony, kremy z chemicznym filtrem przeciwsłonecznym mogą wywoływać uczulenia i podrażnienia, a kremy z filtrem mineralnym nie. Ponadto są skuteczniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do tych pierwszych nie ulegają degradacji pod wpływem słońca.

Tlenek cynku – zastosowanie kosmetyczne

Tlenek cynku jest stosowany w kosmetykach kolorowych, w których pełni funkcję pigmentu. Występuje w wielu popularnych produktach mineralnych. Ze względu na swoje właściwości bielące, matujące i kryjące zwiększa krycie i przyczepność. Z tego powodu sprawdza się jako składnik pudrów, podkładów, cieni do powiek i różów.

Co więcej, w sklepach internetowych z kosmetykami naturalnymi znajdziemy tlenek cynku w czystej postaci. Możemy go wykorzystać jako składnik kosmetyku, który wykonamy samodzielnie według podanej receptury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *