Kwas ferulowy jest stosowany zarówno w domach, jak i w gabinetach kosmetycznych. Jego największym atutem jest opóźnianie procesów starzenia skóry. Jakie inne właściwości ma kwas ferulowy i jakie jest jego działanie? Jak przebiega zabieg z kwasem ferulowym i jak się do tego zabiegu przygotować? Dla kogo jest przeznaczony i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Kwas ferulowy ‒ właściwości i działanie
Kwas ferulowy to pochodna kwasu cynamonowego, która rozpuszcza się w wodzie i w etanolu. Kwas ferulowy występuje naturalnie między innymi w zbożach (żyto, pszenica i owies), orzechach, ziarnach kawy, burakach ćwikłowych i w drzewach iglastych (kora, nasiona i liście).
Kwas ferulowy to silny antyoksydant, który opóźnia procesy starzenia się skóry. Skóra starzeje się pod wpływem takich czynników jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, stres czy niewłaściwa dieta. Kwas ferulowy naprawia szkody spowodowane przez fotostarzenie się skóry oraz absorbuje promienie UVB i UVA, dlatego wykorzystuje się go przy produkcji kremów przeciwsłonecznych. Ponadto kwas ferulowy poprawia stan cery w przypadku niedostatecznej ilości snu i stanów zapalnych. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą stanowić źródło powstawania wolnych rodników i wywołanych przez nie uszkodzeń DNA komórek, które prowadzą właśnie do starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.
Kwas ferulowy stosują także sportowcy w celu zwiększenia swojej masy mięśniowej.
Kwas ferulowy ‒ zastosowanie kosmetyczne
Kwas ferulowy nawilża skórę oraz pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, które ją regenerują. Jest wykorzystywany przez osoby, których skóra ma tendencję do zaczerwienień i przebarwień, ponieważ kwas ferulowy zmniejsza ich widoczność (działa kojąco i przeciwzapalnie). Na rynku dostępne są preparaty zawierające nie tylko kwas ferulowy, lecz także witaminę C i E jednocześnie, ponieważ kwas wspomaga ich działanie i zwiększa ich stabilność.
Kwas ferulowy stosowany jest w wielu rodzajach kosmetyków, między innymi w kremach przeciwzmarszczkowych i przeciwsłonecznych, peelingach do ciała oraz preparatach do skóry łojotokowej i trądzikowej.
Zabieg z kwasem ferulowym
Kwas ferulowy wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach, lecz także w zabiegach kosmetycznych, zwłaszcza podczas peelingu.
Jak się przygotować do zabiegu z kwasem ferulowym?
Przed wykonaniem peelingu kwasem ferulowym warto odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Na kilkanaście dni przedtem nie należy stosować samoopalaczy ani opalać się na słońcu oraz warto unikać depilacji i woskowania. Z kolei po zabiegu trzeba będzie chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Jak przebiega zabieg z kwasem ferulowym?
Zanim przystąpimy do zabiegu konieczne będzie odtłuszczenie skóry. Dopiero potem na skórę zostanie nałożona pierwsza warstwa peelingu. Osoba przeprowadzająca zabieg wmasowuje go głęboko, dopóki na skórze nie pojawi się biały film. Następnie nakłada kolejną warstwę roztworu. Na koniec kosmetolog może zaaplikować serum zawierające dodatkowe substancje aktywne, takie jak retinol lub witamina C.
Pacjent wychodzi z gabinetu w masce, której nie powinien zmywać przez około 10 godzin. Po upływie tego czasu robi to samodzielnie w domu.
Zabieg z kwasem ferulowym ‒ dla kogo?
Zabieg z kwasem ferulowym jest polecany w przypadku fotostarzenia się skóry oraz utraty przez nią elastyczności i jędrności, a także przebarwień. Innym wskazaniem jest trądzik, łojotok i piegi.
Zabieg z kwasem ferulowym ‒ przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do peelingu kwasem ferulowym są podrażnienia skóry, przyjmowanie retinoidów i innych leków na bazie witaminy A oraz ciąża i laktacja. Ponadto należy unikać silnej ekspozycji na słońce i inne ekstremalne warunki atmosferyczne oraz wykonywania w tym samym czasie jakichkolwiek innych peelingów.
Dodaj komentarz