Kwas salicylowy wykazuje szereg leczniczych właściwości, dlatego ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Często możemy znaleźć go w składzie kosmetyków na trądzik i niedoskonałości. Jakie właściwości ma kwas salicylowy? Jak go stosować?
Co to jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy należy do kwasów BHA (beta-hydroksylowych). Wyodrębnia się go z kory wierzby. Występuje naturalnie w roślinach, regulując ich wzrost. Natomiast wydzielony syntetycznie ma postać białego proszku.
Ma wiele dobroczynnych właściwości, m.in. działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, dlatego kosmetyki, w których składzie się znajduje, opierają się na alkoholu etylowym. Stężenie 1-2% znajduje się w produktach do pielęgnacji cery trądzikowej, natomiast w wyższym stężeniu używany jest w peelingach chemicznych.
Właściwości i działanie kwasu salicylowego
Kwas salicylowy to lek, który działa odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Można spotkać go w postaci plastrów, żelu, maści czy płynów.
Kwas i połączenie substancji dipropionian betametazonu stosuje się w leczeniu chorób skórnych. Leki w postaci maści można stosować w przypadku takich chorób, jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- wypryski,
- łuszczyca,
- rybia łuska,
- potnica,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- wypryskowe zapalenie skóry,
- grzybica paznokci.
Kwas salicylowy: zastosowanie w kosmetyce
Jego przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne właściwości przenikają przez warstwę łoju i wnikają w głąb skóry. Tam usuwają wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar tłuszczu. Dlatego też kwas salicylowy polecany jest osobom, które zmagają się z cerą trądzikową oraz dla każdego, kto chce pozbyć się niedoskonałości. Dzięki regularnemu stosowaniu można zwęzić i oczyścić pory.
Oczyszczające właściwości kwasu salicylowego stosuje się również w walce z łupieżem czy przetłuszczaniem się skóry głowy. Ma złuszczające działanie, poprawia wygląd i kondycję skóry, pozbywając się martwych komórek naskórka.
Kwas salicylowy o niskim stężeniu jest lekki i delikatny, więc nieczęsto występują podrażnienia skóry po zastosowaniu. Mogą stosować go nawet osoby o cerze suchej i wrażliwej.
Kosmetyki z kwasem salicylowym to przede wszystkim:
- szampony przeciwłupieżowe,
- żele myjące,
- toniki,
- kremy,
- serum.
Tonik z kwasem salicylowym można przygotować w domu, ponieważ kwas jest ogólnodostępny w postaci proszku i kosztuje niewiele. Wystarczy zmieszać go ze spirytusem salicylowym i wodą w proporcjach: 2% kwasu salicylowego, 18% spirytusu salicylowego i 80% wody.
Stosując preparaty z kwasem salicylowym, należy zrezygnować z produktów z witaminą C, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia skóry.
Kwas salicylowy: efekty stosowania
- odblokowuje pory,
- pomaga w walce z trądzikiem,
- usuwa zaskórniki i niedoskonałości,
- wspomaga regenerację naskórka,
- usuwa martwy naskórek,
- poprawia koloryt skóry,
- przygotowuje cerę do dalszej pielęgnacji.
Dodaj komentarz