Na czym polega depilacja laserowa? Efekty i przeciwwskazania

Depilacja laserowa umożliwia trwałe pozbycie się niechcianych włosków, ale wymaga cierpliwości i konkretnych nakładów finansowych. Na czym polega depilacja laserowa i jak się do niej przygotować? Jaki jest przebieg zabiegu i jakie daje efekty? Czy są przeciwwskazania do jego wykonania i skutki uboczne przeprowadzenia go?

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa wykorzystuje różne urządzenia, dlatego istnieje kilka metod tego zabiegu:

  • Proces fotodepilacji odbywa się z zastosowaniem laserów diodowych, między innymi laseru Light Sheer i laserów aleksandrytowych. Składa się z kilku etapów. Najpierw melanina zawarta w łodydze włosa pochłania z wiązki lasera odpowiednią ilość światła, a następnie rozprasza uzyskane w ten sposób ciepło do sąsiadujących z nią tkanek. Ten proces to selektywna fotodermatoza. Ciepło uszkadza mieszek włosowy i komórki, które biorą udział w procesie tworzenia nowego włosa. Podczas tego zabiegu można usunąć wyłącznie te włosy, które mają wystarczającą ilość melaniny, czyli są dość ciemne, i znajdują się w fazie anagenu, to znaczy aktywnego wzrostu.
  • Zabieg laserem Nd-Yag o długości fali 1064 nanometrów polega na tym, że światło lasera przenika do naczyń krwionośnych znajdujących się na dnie mieszka włosowego i uszkadza je. Cebulka pozbawiona dostaw substancji odżywczych obumiera.

Depilacja laserowa ‒ jak się do niej przygotować?

Depilacja laserowa wymaga odpowiedniego przygotowania skóry i włosów. Na miesiąc przed zabiegiem nie wolno się opalać, bo opalona skóra zawiera dużo melaniny, która przyciąga światło lasera. Skóra się nie spali, ale depilacja będzie mniej efektywna, ponieważ melanina ze skóry pochłonie dawkę przeznaczoną dla melaniny z włosów. Nie należy także stosować samoopalaczy. Ponadto na około 3-4 tygodnie przed planowanym zabiegiem trzeba odstawić leki fotouczulające oraz napary z dziurawca i nagietka. Na tydzień przed zabiegiem nie można używać kremów do depilacji ani kremów oraz maści z witaminą A, C, retinolem, izotretinoiną i kwasami owocowymi. Co więcej, na kilka dni przed zabiegiem nie wolno smarować lekami tych partii ciała, które będą mu poddawane, ani stosować preparatów złuszczających. Jeżeli próba laserowa odbyła się kilka dni wcześniej, należy zgolić włosy w miejscu depilacji bezpośrednio przed zabiegiem. Jeżeli takiej próby nie było, można ogolić włoski tuż przed zabiegiem, aby osoba wykonująca go mogła ocenić barwę włosów.

W dniu zabiegu skóra musi być czysta oraz wolna od kremów, makijażu, perfum i dezodorantów.

Depilacja laserowa ‒ przebieg

Depilacja laserowa jest poprzedzona wywiadem, który przeprowadza dermatolog lub kosmetolog. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, specjalista ocenia typ i stan skóry oraz włosów, a następnie ustala parametry wiązki lasera. U pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu najpierw wykonuje się próbę laserową. Jeżeli wypadnie pomyślnie, można przejść do zabiegu. Przeważnie wykonuje go lekarz dermatolog, a niekiedy kosmetyczka pod jego ścisłym nadzorem.

Wybrane partie skóry są naświetlane małą wiązką światła. Niektórzy pacjenci odczuwają wtedy dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie. To zależy w dużej mierze od rodzaju sprzętu, jakim dysponuje gabinet; aparaty najnowszej generacji nie wywołują takich niedogodności. Jeżeli dyskomfort jest silny, skórę można posmarować żelem znieczulającym lub chłodzącym. W zależności od powierzchni skóry poddanej naświetlaniu zabieg trwa od kilkunastu minut do nawet dwóch godzin. Po depilacji laserowej pacjent obserwuje obrzęk lub zaczerwienienie skóry, które utrzymują się od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie skóra wymaga delikatnego traktowania, to znaczy mycia żelem bez mydła, niepocierania przy osuszaniu i niestosowania dezodorantów, jeżeli depilowane były pachy. Przez przynajmniej dwa tygodnie po zabiegu nie wolno opalać skóry i stosować preparatów o działaniu złuszczającym. Pomiędzy kolejnymi zabiegami włosy można golić, ale nie należy ich wyrywać pęsetą ani depilować woskiem.

Depilacja laserowa ‒ efekty

Aby usunąć wszystkie niechciane włoski, nie wystarczy jeden zabieg. Zazwyczaj trzeba powtórzyć go 3-6 razy, w odstępach co 4-12 tygodni. Wynika to z cyklu wzrostu włosów. Włosy znajdujące się w fazie katagenu i telogenu mają „uśpione” cebulki, dlatego nie pochłaniają światła z wiązki lasera i normalnie odrastają. Na laser reagują włosy w fazie anagenu, to znaczy aktywnego wzrostu, które są trwale usuwane. Po pierwszym zabiegu nie odrasta już około 30 procent włosków.

Depilacja laserowa ‒ przeciwwskazania

Depilacja laserowa jest zabroniona w przypadku:

  • ciąży,
  • uszkodzenia naskórka (na przykład wskutek peelingów chemicznych),
  • świeżej opalenizny,
  • przyjmowania leków fotouczulających (między innymi retinoidów, witaminy A, sterydów, niektórych ziół, antybiotyków z grupy tetracyklin, izotretynoiny i leków antydepresyjnych),
  • chorób skóry (AZS, łuszczycy, grzybic i drożdżyc),
  • zaburzeń pigmentacji (między innymi bielactwa),
  • cukrzycy insulinozależnej,
  • nietypowych brodawek skórnych,
  • nowotworów,
  • skłonności do przebarwień,
  • przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi,
  • padaczki,
  • bliznowców.

Depilacja laserowa ‒ skutki uboczne

Skutkiem ubocznym depilacji laserowej mogą być zmiany zabarwienia skóry w miejscach podanych zabiegowi, z kolei u osób o ciemnej karnacji mogą pojawić się pęcherze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *