Nasza skóra się starzeje. Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki – albo je zaakceptujemy, albo znajdziemy na nie skuteczny sposób. Zanim sięgniemy po kremy przeciwzmarszczkowe, sprawdźmy, jak powstają zmarszczki. Co powoduje, że nasza skóra traci elastyczność?

Nie da się zatrzymać starzenia. To nieunikniony proces, dlatego nie ma sensu przed nim uciekać. Jeszcze nie wynaleziono sposobu na zachowanie wiecznej młodości, ale za to istnieje wiele sposobów na opóźnienie procesów starzenia. I nie chodzi tylko o kremy przeciwzmarszczkowe, ale też o to, w jaki sposób na co dzień dbamy o naszą skórę.

Codzienne nawyki mogą mieć ogromny wpływ na powstawanie zmarszczek. Często przyspieszamy starzenie się skóry na własne życzenie – nieumiejętną pielęgnacją, brakiem ochrony przeciwsłonecznej, częstym podrażnianiem skóry. Zamiast zastanawiać się, jak usunąć zmarszczki, pomyślmy, jak zapobiec pojawianiu się kolejnych.

Skóra dojrzała zaczyna się po 25. roku życia

Kiedy pojawiają się zmarszczki? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo skóra każdej osoby znacząco się różni. Choć dla wielu osób może to być zaskakujące, skóra zaczyna się starzeć już około 25 roku życia. Nie jest to jednak równoznaczne z pierwszymi zmarszczkami. Choć czas pojawienia się zmarszczek można określić, zawsze jest to przybliżona wartość. Kiedy pojawiają się zmarszczki, zależy od wielu czynników – u niektórych będzie to szybciej lub wolniej.

W wieku mniej więcej 25 lat jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, choć one nie są bezpośrednio związane ze starzeniem się skóry. Drugie w kolejności pojawiają się tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w kącikach oczu. Około 40. roku życia na twarzy mogą pojawić się zmarszczki między brwiami, na czole lub biegnące od ust w kierunku skrzydełek nosa. Natomiast dopiero po 50. roku życia opadają policzki i pojawiają się zmarszczki na szyi, bo skóra wiotczeje.

Skąd się biorą zmarszczki?

Zmarszczka to załamanie na powierzchni skóry, delikatne wgłębienie, które jest objawem utraty elastyczności. Pojawia się wraz z wiekiem, gdy osłabiają się włókna kolagenowego i elastynowe tworzące „szkielet” naszej skóry.

Elastyczność, sprężystość i napięcie naszej skóry zależy od trzech składników: kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Te dwa pierwsze składniki są rusztowaniem dla wszystkich innych tkanek. Nadają naszej skórze odpowiedni kształt. Im mniej kolagenu i elastyny w skórze, tym większy problem. Młoda skóra ma też dużo kwasu hialuronowego, czyli składnika nie tylko nawilżającego, ale też naturalnie wypełniającego naszą skórę. Niestety wszystkie te substancje ulegają z czasem degradacji, zmniejsza się ich produkcja w organizmie, a w efekcie przestają podtrzymywać skórę. Ta miejscami zaczyna się zapadać, tworząc zmarszczki.

Przyczyny powstawania zmarszczek

Co powoduje zmarszczki? Główną przyczyną jest utrata elastyczności skóry i jej słabe nawodnienie. Wraz z wiekiem osłabia się kondycja naszej skóry, ale bardzo często dzieje się to szybciej niż przewidziała natura. Sami pracujemy sobie na swoje zmarszczki.

Oto co przyspiesza pojawianie się zmarszczek:

  • niekorzystne zmiany hormonalne,
  • częste wystawianie się na słońce (promieniowanie UV),
  • pielęgnacja niedopasowana do typu cery,
  • niewystarczające nawadnianie organizmu,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • dieta uboga w witaminy i minerały,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • brak demakijażu lub niedokładne oczyszczanie skóry,
  • rozciąganie twarzy podczas makijażu/pielęgnacji,
  • niedostateczna ochrona skóry.

Co ciekawe, zmarszczki dużo wcześniej pojawiają się u kobiet szczupłych, które mają niewielkie zapasy tkanki tłuszczowej w skórze. Podobnie sytuacja wygląda, gdy mamy suchą cerę – ma ona niedobory ochronnego i natłuszczającego sebum, przez co dużo szybciej się starzeje.

Co na zmarszczki? Profilaktyka!

Zamiast szukać ratunku po fakcie i denerwować się na nieskuteczność kremów przeciwzmarszczkowych, lepiej zadziałać zawczasu. Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób na zmarszczki. Zadbana, dobrze nawilżona, odżywiona i ochroniona przed słońcem skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem. Zmarszczki pojawią się później. Warto bliżej przyjrzeć się temu, co powoduje zmarszczki i wyeliminować czynniki przyczyniające się do utraty elastyczności skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *