Pomadka: jak ją wybrać i jak przechowywać?

Wydawać by się mogło, że wiesz o niej wszystko. Jeżeli rzeczywiście tak jest, to dlaczego twój makijaż ust nadal cię nie zachwyca? Sprawdź więc, czy wiesz, jak wybrać najlepszą dla ciebie pomadkę i w jaki sposób ją przechowywać.

Pomadka – historia w pigułce

Dzieje pomadki, a raczej kolorowania ust, sięgają już starożytności. Do upiększania twarzy używano wtedy kawałków minerałów, np. gliny. Pierwsze produkty przypominające dzisiejsze kosmetyki do malowania ust pojawiły się dopiero w 1915 roku. Były to metalowe kasetki z kolorowym preparatem w środku. Kilka lat później wyprodukowano pierwszą pomadkę w klasycznej odkręcanej tubce. Niedługo potem na rynku kosmetycznym pojawił się błyszczyk.

Czy wiesz, że Elizabeth Arden jako pierwsza wprowadziła różne odcienie pomadek? Były one dopasowane do typów urody. Pojawiły się więc różne odcienie czerwieni: bordo, róż i pomarańcz. Później przyszedł czas na nowe produkty marek Revlon i Clinique, czyli szminki w kredce.

Jak wybrać najlepszą pomadkę?

Przy wyborze pomadki weź pod uwagę jej trwałość, właściwości i wykończenie, które pozostawia na ustach. Wyróżniamy następujące rodzaje tych kosmetyków:

  • long lasting – bardzo trwała pomadka,
  • super gloss – pomadka nadająca ustom połysk,
  • matte/matt – pomadka matowa,
  • moisturizing – nawilżająca pomadka.

Jeżeli będziesz kupowała nową pomadkę, to pamiętaj, żeby nie rozmazywała się w trakcie jedzenia, nie wysuszała ust, była w odpowiednio dopasowanym kolorze i miała właściwości pielęgnacyjne. Do pomadki warto dobrać konturówkę, która da lepszy efekt i optycznie poprawi wygląd ust. Pamiętaj też, żeby wybrać taką pomadkę, której sztyft nie zetrze się zbyt szybko.

Jak przechowywać pomadkę?

Pomadki ze względu na swoją recepturę mają tendencję do topienia się w wysokich temperaturach. Większość tych kosmetyków topi się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, ale temperatura o połowę niższa źle na nie wpływa. Z tych powodów pomadki należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to produkty te trzeba trzymać z daleka od źródeł ciepła.

Większość pomadek ma dwuletni okres przydatności do użycia. Po tym czasie kosmetyk należy wymienić na nowy, i to nawet wtedy, gdy nadal wydaje się odpowiedni do malowania. Co więcej pomadki są najbardziej narażone na bakterie, bo mają częsty kontakt z ustami i śliną. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość pomadki, to do jej aplikacji używaj spiczastego pędzelka, który po każdym zastosowaniu można umyć i zdezynfekować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *