Serum do twarzy – kiedy i jak często je stosować?

Serum do twarzy to kwintesencja pielęgnacji. Stosujemy je, bo wierzymy, że to właśnie ono faktycznie poprawi wygląd i kondycję cery. To właśnie serum jest najbardziej skoncentrowanym kosmetykiem, ma największe stężenie substancji odżywczych, odmładzających, kojących. Czy jednak na pewno wiemy, jak i kiedy je stosować?

Czy warto stosować serum do twarzy codziennie?

Tak naprawdę nie ma co do tego reguły, ale warto pamiętać, że nasza skóra też ma swoje naturalne procesy regeneracyjne i naprawcze. Jeśli często będziemy stosować serum do twarzy – mocno skoncentrowane substancje mogą zadziałać odwrotnie niż zamierzamy. Po pierwsze – rozleniwimy skórę i nie będzie już mogła regenerować się inaczej, niż za sprawą “wspomagaczy” w postaci serum. Po drugie – mocno skondensowane serum może podrażniać skórę, a ponadto nasilać objawy alergiczne i rumień. Aby tego uniknąć warto sięgać po serum co drugi dzień, lub w przypadku bardzo wrażliwej skóry – dwa razy w tygodniu. Oczywiście jesli czujesz, że cera jest bardzo zniszczona lub zmęczona i akurat jest czas, że potrzebuje intensywniejszej pielęgnacji – możesz stosować serum do twarzy codziennie.

Rano czy wieczorem – kiedy najlepiej nakładać na twarz serum?

Porą, która najlepiej służy regeneracji skóry jest noc, dlatego serum do twarzy stosuj przed pójściem spać. To kosmetyk, który jest skoncentrowaną dawką składników i działa silniej niż krem. Aplikując serum na twarz przed snem sprawisz, że buzia mocniej się zregeneruje.
Jeśli chcesz stosować więcej niż jedno serum do twarzy, podziel je na pielęgnację dzienną i nocną. Są bowiem sera, które idealnie nadają się na dzień, np. dodająca promiennego blasku witamina C w formie serum, lub nawilżający małocząsteczkowy kwas hialuronowy, który będzie wspierał nawilżenie skóry przez cały dzień.

Z kolei do wieczornej pielęgnacji wybieraj kosmetyki nieco cięższe, czyli o bogatszej formule, np. czyste naturalne olejki, serum na bazie olejów lub kremowe, czyli nieco gęstsze sera do twarzy. W tej kategorii znajdą się też te kosmetyki, które mają właściwości fotouczulające i mogą źle reagować na promienie UV. Do takich składników zalicza się niektóre formy retinolu – jeśli ich używasz, w ciągu dnia nie zapomnij o dodaniu do porannej pielęgnacji kremu z wyższym filtrem. Poranne serum do twarzy powinno ponadto zawierać składniki antyoksydacyjne, które ochronią ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (toksynami, kurzem, brudem, smogiem, spalinami).

Czy serum do twarzy nadaje pod makijaż?

Oczywiście, że tak. Pod warunkiem, że nie jest gęste i mocno żelowe, ponieważ tego typu serum może się rolować pod podkładem czy kremem. Da nieładny efekt na twarzy. Dlatego pod makijaż wybieraj serum lekkie, doskonale wnikające, wodniste. Najlepiej, jeśli będzie miało więcej wyciągów roślinnych i jego skład będzie się opierał na frakcji wodnej. Dzięki temu serum wniknie w naskórek i nie zadziała komedogennie. Takie serum nadaje się także doskonale do pielęgnacji cery tłustej lub mieszanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *