Tłusta cera jest niełatwa w pielęgnacji. Jednak jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, ona na pewno odwdzięczy się pięknym wyglądem. Dlaczego cera się przetłuszcza? Jaka jest charakterystyka tłustej cery?
Dlaczego cera się przetłuszcza?
Przyczyną jest nadprodukcja sebum, która często wynika z zaburzeń hormonalnych. Dzieje się tak przez zbyt wysoki poziom progesteronu u kobiet i androgenu u mężczyzn.
Charakterystyka cery tłustej
Cera tłusta jest:
- lepka w dotyku,
- ziemista, pozbawiona blasku,
- błyszcząca w strefie T (czoło, broda, nos),
- ma rozszerzone pory,
- często idzie w parze z trądzikiem i niedoskonałościami,
- pojawiają się na niej przebarwienia,
- jest szorstka i matowa.
Świecące czoło, nos, policzki to problem nie tylko wieku nastoletniego. Często mierzą się z nią kobiety po 30 roku życia, a o wiele rzadziej mężczyźni.
Mimo że cera tłusta ma mnóstwo wad, to ma również zalety. Przede wszystkim:
- cera starzeje się znacznie później,
- skóra jest odporna na czynniki atmosferyczne (wiatr, mróz, słońce),
- nie wysusza się w okresie starzenia.
Jednak jest to kłopotliwa w pielęgnacji cera, ponieważ nadmiar łoju nie tylko nie jest estetyczny, lecz także wzmaga problemy skórne.
Kosmetyki do cery tłustej
To nieprawda, że tłusta cera nie może wyglądać dobrze. Wystarczą odpowiednio dobrane kosmetyki i pielęgnacja – to przywróci skórze młodzieńczy wygląd, zmniejszy łojotok, a także pomoże w pozbyciu się zaskórników i innych niedoskonałości. Wszystkie kosmetyki powinny ze sobą współgrać.
Do pielęgnacji cery tłustej polecane są produkty kosmetyczne z tej samej linii. W składzie nie powinny mieć olejów i szkodliwych parabenów. Podstawowy zestaw powinien obejmować: płyn, żel lub mleczko micelarne, tonik bez alkoholu, nawilżająco-matujący krem na dzień z filtrem UV i krem regulujący wydzielanie łoju na noc.
Na co dzień przydadzą się bibułki matujące, a w pielęgnacji warto uwzględnić regularne peelingi i maseczki do cery tłustej.
Cera tłusta: jak ją pielęgnować?
Cera tłusta wymaga dokładnego oczyszczania nie tylko wieczorem, lecz także rano. Należy usunąć warstwę sebum i zrogowaciały naskórek, aby cera była gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach.
Po każdym myciu twarzy należy użyć toniku, który wyreguluje pH skóry, zmniejszy widoczność porów i zadziała antybakteryjnie. W ciągu dnia można używać wcześniej wspomnianych bibułek matujących, które zbierają nadmiar sebum.
Przynajmniej raz w tygodniu warto zrobić peeling, który oczyści skórę i usunie z niej martwy naskórek. Zalegające komórki blokują pory, a w efekcie powstają zaskórniki i krostki. Peeling jest ważny przy każdym typie i rodzaju cery.
Po peelingu polecamy nałożyć antybakteryjną maseczkę, np. z glinką. Wyciszy zmiany skórne i zmniejszy widoczność porów.
Dodaj komentarz