Proces starzenia się skóry jest nieunikniony i prędzej lub później spotka każdego z nas. Na szczęście powstawanie zmarszczek możesz opóźnić. Wystarczy, że poznasz jego przyczyny i będziesz obserwowała to, co dzieje się podczas niego z twoją skórą.
Proces starzenia się skóry
Na proces starzenia się skóry wpływ mają dwa czynniki: proces fizjologiczny, czyli naturalny sposób powstawania zmarszczek oraz czynniki zewnętrzne – starzenie egzogenne.
Starzenie się skóry – przyczyny
Przyczynami starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek i plam starczych są:
- mniejsza produkcja kolagenu i elastyny,
- zanik zdolności komórek do podziałów i regeneracji,
- osłabienie włókien kolagenowych,
- zaburzenia hormonalne,
- ciąża, menopauza,
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
- promieniowanie UV,
- klimatyzacja, suche i gorące powietrze,
- działanie wolnych rodników.
Starzenie się skóry – objawy
1. Suchość i nieprawidłowe złuszczanie
Naskórek podlega pewnym procesom, w wyniku których złuszczanie trwa dwa razy dłużej. Ze względu na mniejszą ilość komórek w naskórku naturalny czynnik nawilżający (NMF) jest mocno ograniczony. Skutek? Skóra jest odwodniona i przesuszona, a bariera hydrolipidowa uszkodzona.
2. Przebarwienia i plamy starcze
W warstwie podstawowej naskórka dochodzi do zmniejszenia ilości melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za barwę skóry. Te, które pozostały, mają tendencję do gromadzenia się i tworzenia plam barwnikowych zwanych także plamami starczymi.
3. Utrata jędrności i elastyczności
Włókna kolagenowe i elastynowe osłabiają się, zmniejsza się ich gęstość ułożenia. Skóra traci jędrność, rozciągliwość i elastyczność. Dochodzi także do zaniku tkanki tłuszczowej, gruczołów skóry i receptorów czucia. Na skórze są coraz bardziej widoczne zmarszczki i fałdki.
Kiedy rozpoczyna się proces starzenia?
Skóra zaczyna się starzeć pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Ze zmniejszoną aktywnością komórek mamy do czynienia już po 25 roku życia. Jest to sygnał, żeby zmienić sposób pielęgnacji. Liczy się przede wszystkim nawilżanie, ochrona przed słońcem i zwalczanie wolnych rodników.
Dodaj komentarz