Tonik czy hydrolat – co lepsze? 

Wiele osób zastanawia się czy jest hydrolat i dlaczego jest tak popularny, wychwalany i przede wszystkim czy jest lepszy od toniku? Czy warto zamienić zatem swój ulubiony tonik do twarzy i sięgnąć po hydrolat? Sprawdź który z nich  wygra pojedynek o pielęgnację i czym różnią się od siebie te dwa kosmetyki, skoro stosuje się je praktycznie w ten sam sposób i oczekuje od nich podobnych efektów.

Tonik i hydrolat – właściwości i działanie, cechy wspólne

Przypisuje się im podobne właściwości i używa w tym samym celu. To kosmetyki, które:

  • wyrównują pH skóry,
  • pomagają pozbyć się zanieczyszczeń pozostałych na skórze,
  • zmiękczają naskórek  i przygotowują do dalszych zabiegów,
  • łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę, matują lub rozświetlają,
  • dostarczają składników pielęgnujących,
  • ułatwiają aplikację i wchłanianie olejów roślinnych.

Co to jest tonik do twarzy? Właściwości toniku 

Tonik jest płynem na bazie wody, ale jego skład jest dużo bardziej złożony. w składzie odnajdziemy składniki o właściwościach pielęgnujących. Często są to oleje i ekstrakty roślinne, różne substancje czynne, witaminy, barwniki, konserwanty i niestety nie zawsze dobre dla skóry substancje zapachowe.Częstym składnikiem toników jest gliceryna, a w tych o mniej naturalnych – alkohol denaturowany.

Dlaczego stosujemy tonik do twarzy? Ma on za zadanie wzmacniać skórę, nawilżać ją, odżywiać i oczywiście poprawiać jej wygląd.

Większość toników ma też właściwości łagodzące i nawilżające. Ich najważniejsza funkcja to skórze odpowiedniego  poziomu pH. Większość toników ma pH 5-6 Kolejną ważną funkcją rolą toniku jest usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, których nie usunął płyn do demakijażu czy żel.

 Co to jest hydrolat do twarzy? Właściwości hydrolatu

Hydrolaty roślinne zalicza się nie tyle do gotowych kosmetyków, ile – najczęściej – do półproduktów i surowców kosmetycznych, które jednak mogą być oczywiście stosowane jako samodzielne kosmetyki.

Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym. Powstaje w procesie destylacji parą wodną roślin (często ich liści lub kwiatów). Głównym produktem destylacji są olejki eteryczne, ale okazuje się, że powstała w tym procesie woda zawiera właściwości rośliny, z której pochodzi. W ten sposób uzyskuje się doskonały, w pełni naturalny tonik roślinny o jednym tylko składniku.

Hydrolaty mają właściwości podobne do olejów eterycznych, ale są dużo łagodniejsze dla skóry i w odróżnieniu od olejków mogą być stosowane bez rozcieńczania. Są też – w przeciwieństwie do eterycznych olejków – mniej alergenne i nie mają tak intensywnego zapachu.

Tonik czy hydrolat – co wybrać?

Hydrolaty stosuje się nie tylko do samodzielnej pielęgnacji, lecz także jako składniki kosmetyków, dodaje do kremów, a także zastępuje nimi fazę wodną w kosmetykach. Hydrolaty są też świetne do rozrabiania masek z glinki.  Owo uniwersalne zastosowanie sprawia, że hydrolat jest nie tylko tonikiem.To multifunkcyjny kosmetyk o doskonałym działaniu.Najczęściej stosuje się hydrolaty jako odświeżające mgiełki o tonizującym działaniu. Tak używany hydrolat przywraca skórze odpowiedni poziom pH, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antyseptycznie, nawilża i odżywia.

Tonik to woda plus składniki wspomagające pielęgnację skóry – w tonikach stosuje się często alkohol, a także syntetyczne komponenty.

Dlatego trzeba mieć na uwadze, że może on podrażniać, powodować reakcje alergiczne, a nawet zapychać pory skóry.

Kupując tonik trzeba uważnie sprawdzać jego skład, ponieważ często zawiera szkodliwe dla skóry składniki, wysuszający alkohol, silne substancje zapachowe a nawet substancje powierzchniowo-czynne, które mogą powodować rumień, zatykać pory albo nasilać trądzik.

Jednak jeśli Twój tonik do twarzy jest naturalny i bezpieczny – nie musisz zamieniać go na hydrolat. Ten drugi stosuj jako komponent do domowych kosmetyków lub stosuj w pielęgnacji ciała oraz włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *