Sposoby na łysienie i starzenie skóry. Na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia to zabieg, który leczy skórę i opóźnia jej starzenie oraz zapobiega niektórym problemom natury estetycznej. Na czym polega mezoterapia (igłowa i bezigłowa) oraz dla kogo jest przeznaczona? Jak mezoterapia wpływa na łysienie i starzenie skóry? Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu?

Mezoterapia ‒ dla kogo?

Mezoterapia jest stosowana w medycynie zarówno konwencjonalnej, jak i estetycznej. Wskazaniem do zabiegu są nerwobóle, schorzenia degeneracyjne stawów, urazy powstałe na skutek uprawiania sportów i nadmierne napięcie mięśniowe.

Mimo to mezoterapia jest kojarzona przede wszystkim z medycyną estetyczną. Wskazaniem do tak rozumianej mezoterapii są drobne zmarszczki na twarzy, szyi i dekolcie, trądzik i blizny potrądzikowe, zwiotczała, odwodniona skóra twarzy i ciała, cellulit, rozstępy oraz wypadanie włosów.

Na czym polega mezoterapia igłowa?

Mezoterapia zawsze polega na wprowadzeniu preparatu do skóry właściwej, ale ten efekt uzyskuje się innymi metodami. Mezoterapia igłowa zakłada wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry za pomocą specjalnych, bardzo cienkich igieł. Najczęściej odbywa się z wykorzystaniem pistoletów lub rollerów do mezoterapii. Tak zaaplikowany preparat, w przeciwieństwie do leku podanego doustnie, nie obciąża nerek ani wątroby, a dodatkowo mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji.

Zabieg może powodować dyskomfort, dlatego pół godziny wcześniej można zastosować krem znieczulający. Mezoterapia trwa około godziny. Po aplikacji preparatu wykonuje się specjalny masaż, dzięki któremu substancje aktywne są rozprowadzane w skórze i zmniejsza się ryzyko obrzęków. Po zabiegu warto zostać w domu przez 2-3 dni, dopóki nie znikną drobne krwiaki. Efekty są widoczne już po jednym zabiegu, ale zwykle trzeba wykonać  całą ich serię (liczba zabiegów zależy od konkretnego problemu, ale zazwyczaj jest ich co najmniej 3).

Na czym polega mezoterapia bezigłowa?

Mezoterapia bezigłowa polega na wprowadzeniu substancji aktywnych pod skórę metodą elektroporacji, czyli za pomocą urządzeń wytwarzających prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Prąd na pewien czas zwiększa przepuszczalność błon komórkowych; dzięki temu znajdujące się w nich kanały hydrofilowe otwierają się, a preparat aktywny może dotrzeć w konkretne miejsce.

Zabieg jest bezbolesny ‒ jedyne, co pacjent odczuwa, to lekkie mrowienie ‒ i daje równie skuteczne efekty jak mezoterapia igłowa. W zależności od problemu należy wykonać od 5 do 10 zabiegów.

Za odmianę mezoterapii bezigłowej uchodzi sonoforeza, która polega na przenikaniu substancji aktywnych w skórę dzięki ultradźwiękom. Niektórzy eksperci twierdzą, że podczas sonoforezy stężenie substancji aktywnych musi być mniejsze niż w przypadku tradycyjnej mezoterapii bezigłowej, dlatego ta jej odmiana nie jest aż tak skuteczna.

Mezoterapia ‒ stosowane preparaty

Mezoterapia korzysta z kilku substancji w zależności od potrzeb. Witaminy można łączyć z kwasem hialuronowym lub solami mineralnymi z domieszką antyoksydantów, kwasu polimlekowego czy środków nawilżających. Lekarz komponuje recepturę preparatu dopiero po zdiagnozowaniu problemu.

Aby zadziałać jak najskuteczniej, warto najpierw wykonać badanie skóry, które polega na sprawdzeniu jej nawilżenia, natłuszczenia, przebarwienia i stopnia wrażliwości za pomocą specjalnej aparatury. Badaniu towarzyszy dokładny wywiad dotyczący trybu życia pacjenta. Kiedy lekarz ustali, czego brakuje skórze, właśnie tego jej dostarcza.

Mezoterapia a łysienie

Mezoterapia to skuteczna metoda leczenia łysienia androgenowego, które ma podłoże hormonalne. Problem dotyka nie tylko mężczyzn, lecz także kobiet. Igła stosowana podczas zabiegu wprowadza odpowiednio dobrane substancje bezpośrednio do mieszka włosowego, a tym samym pobudza jego wzrost. Aby efekt był zauważalny, do lekarza powinni zgłaszać się już 30-letni pacjenci z początkami łysiny, ponieważ tylko istniejące mieszki kwalifikują się do leczenia. Jeżeli mieszek zaniknie, już nic nie da się z nim zrobić.

Mezoterapia ‒ przeciwwskazania

Nie każdy może korzystać z mezoterapii. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia mezoterapii igłowej są alergie, ciąża, laktacja, menstruacja, cukrzyca, opryszczka, infekcje i stany zapalne skóry, skłonności do blizn i zwłóknień, nowotwory oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Z kolei mezoterapii bezigłowej nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz osoby mające rozrusznik serca lub metalowe elementy w ciele, a także cierpiące z powodu epilepsji, chorób żył, stanów zapalnych i nadwrażliwości skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *