Wypadanie włosów a androgeny. Czy jesteś na nie skazana?

Wypadanie włosów jest zupełnie naturalnym procesem. Dzienna norma to około 100 sztuk. Nie ma się też czym przejmować, jeżeli jesienią tracisz ich więcej. Twoje obawy powinien wzbudzić fakt wypadania dużej ilości włosów przez około sześć tygodni i dłużej. Wtedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów lub łysieniu. A jaki wpływ na wypadanie włosów mają androgeny?

Czym jest nadmierne wypadanie włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to dzienna utrata kilkuset włosów przez ponad sześć tygodni. Niektóre osoby zmartwią się, gdy stracą 200 włosów, inne 300. Jeżeli nie czeszesz i nie myjesz ich regularnie, to liczba ta powiększa się i wywołuje panikę. Pamiętajmy też, że włosy rosną i nieustannie zwiększają długość. Ten fakt ma duże znaczenie, gdy na szczotce widzimy dużą masę włosów; w rzeczywistości to mało długich włosów.

Androgenowe wypadanie włosów

Wypadanie włosów spowodowane androgenami dotyczy i pań, i panów. Paniom włosy wypadają równomiernie, panowie natomiast tracą włosy najpierw na skroniach, a potem na czubku głowy. W androgenowym wypadaniu włosów dochodzi do skrócenia fazy anagenu (wzrostu włosów) i wydłużenia fazy telogenu (wypadania włosów). Przyczyn takiego wypadania włosów jest naprawdę sporo i mogą one dotyczyć zarówno uwarunkowań genetycznych, jak i środowiskowych. Istotną rolę odgrywają tu męskie hormony, androgeny, produkowane również w organizmie kobiet.

Diagnozowanie androgenowego wypadania włosów

U panów wystarczy badanie kliniczne, a od pań należy pobrać cebulki włosowe i ocenić ich kondycję. Jeżeli u pacjentki podejrzewa się to schorzenie, zaleca się wykonanie badań: określających poziom testosteronu, estrogenów i hormonów tarczycy oraz mających na celu wyeliminowanie anemii.

Leczenie androgenowego wypadania włosów

Panowie zazwyczaj nie leczą androgenowego wypadania włosów. Panie natomiast walczą z przyczynami i objawami tej choroby. Zaleca się im przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i tzw. blokerów DHT (aktywnej formy testosteronu). Leczenie objawowe skupia się zaś na zatrzymaniu lub zmniejszeniu wypadania włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *