Skóra twarzy potrzebuje regularnego oczyszczania, nawet jeżeli nie stosujemy makijażu, ponieważ gromadzi się na niej pot, łój i kurz, które zatykają pory. W konsekwencji gorzej oddycha oraz skutkuje pojawieniem się pryszczy i zaskórników. Jak oczyszczać skórę twarzy i okolice oczu? Czy rodzaj skóry ma wpływ na demakijaż?
Jak oczyszczać skórę twarzy?
Mamy do wyboru różne środki myjące: mleczka, śmietanki, pianki, żele i syndety (myjące kostki bez mydła), dlatego wybór kosmetyku, który sprosta wymaganiom poszczególnych rodzajów skóry, nie powinien być problemem. Dobrej jakości preparaty nie tylko skutecznie oczyszczają skórę, lecz także pielęgnują ją, to znaczy w zależności od potrzeb łagodzą podrażnienia, nawilżają, natłuszczają lub matują.
Aby oczyścić skórę twarzy, należy nanieść na twarz i szyję wybrany kosmetyk (w przypadku pianki lub żelu trzeba najpierw zwilżyć skórę wodą) oraz delikatnie masować kolistymi ruchami. Dzięki temu nagromadzone na skórze zanieczyszczenia łatwiej się rozpuszczą, a krążenie ulegnie poprawie. Policzki masujemy od nosa do skroni, czoło w kierunku włosów, a szyję ku górze. Nie pomijamy ust, które masujemy, zataczając małe koła, ale nie rozciągając skóry. Na zakończenie spłukujemy kosmetyk letnią wodą, najlepiej przegotowaną. Dermatolodzy zalecają opłukanie twarzy wodą także po zastosowaniu mleczka lub śmietanki. Dzięki temu na skórze nie zostają resztki kosmetyków, które mogłyby blokować pory.
Czystą, osuszoną twarz przecieramy tonikiem – w ten sposób usuniemy wszelkie pozostałości środków myjących, ukoimy skórę i przywrócimy jej właściwe pH. Wacik nasączamy obficie tonikiem i uderzamy nim o twarz lub przykładamy do skóry i lekko dociskamy. Gdy kosmetyk się wchłonie, aplikujemy krem.
Jak oczyszczać okolice oczu?
Wieczorny demakijaż należy rozpoczynać od zmycia tuszu i cieni. W tym celu używamy przeznaczonych do tego preparatów, ponieważ są skuteczne, łagodne i nie wysuszają delikatnego naskórka. W przypadku stosowania tuszu wodoodpornego warto wybrać płyn dwufazowy, ponieważ usuwa nawet najbardziej trwały kosmetyk. Aby go zastosować, należy nim zwilżyć płatek kosmetyczny, przyłożyć wacik do zamkniętego oka, a po kilku sekundach delikatnie przesunąć go w dół i do wewnętrznego kącika oka. Czynność powtarzamy kilka razy, dopóki płatek nie będzie całkowicie czysty.
W przypadku wrażliwych oczu i częstych podrażnień w tych okolicach warto zwrócić szczególną uwagę na demakijaż. Z tego powodu makijaż usuwamy łagodnym preparatem w możliwie najszybszym tempie. Kolorowe kosmetyki podrażniają oczy, dlatego demakijaż oczu należy wykonać tuż po powrocie do domu.
Demakijaż a rodzaj skóry
- Demakijaż skóry tłustej
Skóra tłusta lubi płyny beztłuszczowe, antybakteryjne, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 4,5-5,5), które usuwają nadmiar sebum i zwężają pory, a przy tym nadmiernie jej nie odtłuszczają. Nie wszyscy wiedzą, że żadnej cery nie należy przesuszać, nawet tłustej, ponieważ odwodniona zaczyna produkować więcej łoju. - Demakijaż skóry suchej
Skóra sucha potrzebuje delikatnej pianki nawilżającej z dodatkiem lipidów lub olejku. Powinna zawierać niewielkie stężenie substancji zapachowych, ponieważ jest wrażliwa i często alergiczna, dlatego takie ulepszacze zdecydowanie jej nie służą. - Demakijaż skóry mieszanej
Skóra mieszana łączy w sobie cechy cery tłustej i suchej, dlatego kosmetyki do niej przeznaczone powinny pełnić podwójną funkcję. Są to preparaty normalizujące, które nawilżają i regenerują suche partie oraz ograniczają łojotok w tłustych. - Demakijaż skóry wrażliwej
Do cery wrażliwej sprawdzi się płyn micelarny, który rozpuszcza nawet wodoodporne kosmetyki, a przy tym nie narusza hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry. Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa. - Demakijaż skóry naczynkowej
Skóra naczynkowa wymaga kosmetyków, które poprawiają mikrokrążenie skóry oraz zmniejszają zaczerwienienia, rozszerzone naczynka i obrzęki. Preparaty do niej przeznaczone nie powinny zawierać parabenów, ponieważ podrażniają skórę oraz powodują jej zaczerwienienie i pieczenie.
Dodaj komentarz