Dobry, czyli prawidłowo wykonany demakijaż to sekret zadbanej, zdrowej i pięknej skóry. Okazuje się, że często nieświadomie popełniamy szereg błędów, które działają na niekorzyść naszej skóry. Czy wiesz, jak prawidłowo wykonać demakijaż, by cieszyć się cerą bez skazy?
Odpowiednio przeprowadzony demakijaż to podstawa codziennej pielęgnacji. Pierwszą, żelazną zasadą, jaką należy przyjąć to ta, by nigdy nie chodzić spać z makijażem. Przez noc skóra regeneruje się najmocniej, a procesy odżywiające i naprawiające jej strukturę są najbardziej intensywne. Oczyszczona skóra i zaaplikowany odpowiedni do rodzaju skóry krem przyczyniają się do jej zdrowia. Nocą zachodzi też wymiana tlenowa w komórkach, dzięki której głębsze warstwy skóry naprawiają się: cement międzykomórkowy nie słabnie tak szybko. Noc to czas na regenerację całego organizmu, dlatego bezwzględnie powinnaś dać skórze czas na odnowę. Nie zmyty makijaż nie pozwala skórze oddychać, a jej funkcje się rozregulowują.Jak powinien wyglądać prawidłowy demakijaż?
Przystępując do demakijażu zawsze wykonuj go w następującej kolejności:
- Demakijaż oczu
- Przetarcie twarzy mleczkiem kosmetycznym
- Umycie twarzy żelem lub pianką
- Przemycie (przetarcie) twarzy tonikiem
- Aplikacja serum, kremu do twarzy i kremu pod oczy
Demakijaż twarzy i oczu – krok po kroku
1. Demakijaż oczu zrób na samym początku – to na powiece i rzęsach jest zazwyczaj najwięcej kolorowych kosmetyków. Jeśli nie zmyjesz tuszu do rzęs już na samym początku- podczas całego demakijażu będzie się osadzał na skórze i smużył innymi słowy – uprzykrzy cały demakijaż.
Demakijaż oka wykonuj bardzo delikatnie, bez pocierania skóry, ponieważ to mogłoby się przyczynić do powstawania zmarszczek i znacznie osłabić kondycję rzęs, a nawet podrażnić skórę, która na powiekach nie produkuje takiej ilości sebum, która mogłaby ją ochronić przed niszczeniem.
Najlepsze płyny do demakijażu oczu to te, które nie wymagają tarcia. Najczęściej są dwufazowe, dobrze zmywają makijaż i ochraniają skórę. Wacik nasączony takim płynem wystarczy po prostu przyłożyć na kilka chwil do oka, a preparat sam rozpuści wszelkie kolorowe kosmetyki z oka.
2. Mycie twarzy mleczkiem to kolejny krok w poprawnym demakijażu. Mleczko jest o wiele bardziej tłuste i ma bogatszą formułę, która „zbiera” wszystkie ciężkie cząsteczki podkładu. Mleczko do demakijażu świetnie emulguje sebum wydzielane przez skórę i bardzo dobrze ją oczyszcza. Mleczko możesz nanieść na wacik, ale o wiele lepszym patentem jest rozsmarowanie go na twarzy dłonią – w ten sposób mleczko łatwej łączy się z pozostałościami kosmetyków kolorowych i pochłonie więcej zanieczyszczeń i sebum, a ponadto łatwiej będzie ci zmyć makijaż z trudno dostępnych miejsc, np. z płatków nosa. Mleczko zmyj po prostu z twarzy wodą.
Zamiast mleczka do demakijażu możesz tez użyć naturalnych olejków – doskonale emulgują one tłuste kosmetyki. Olejek należy zmyć wilgotną, muślinową ściereczką, którą następnie należy wypukać i pozostawić do wyschnięcia.
3. Żel do mycia twarzy jest niezbędny, zwłaszcza, jeśli masz skórę trądzikową, mieszaną lub tłustą. To właśnie on najlepiej usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nadmiar sebum i toksyny nagrodzone na twarzy w ciągu dnia. Ponadto współczynnik pH danego żelu jest dopasowany do pH naszej skóry, a zatem reguluje poziom kwasowości naskórka. Z tego względu nigdy nie należy myć twarzy mydłem, które ma odczyn zasadowy.
Żel nałóż na dłoń i delikatnie rozsmaruj a wilgotnej skórze, a po paru chwilach zmyj dokładnie letnią wodą i osusz twarz ręcznikiem. Pora na kolejny krok w demakijażu.
4. Tonik to jeden z produktów, który nie wymaga zmywania. Nakładamy go na twarz za pomocą nasączonego wacika lub (jeśli jest w formie mgiełki) rozpylamy na twarzy. Należy go dostosować do potrzeb naszej skóry i zwracać uwagę na kład: im bardziej naturalny, tym lepiej. Istnieją toniki do skóry dojrzałej, trądzikowej, naczyniowej, mieszanej, a także pielęgnujące, o łagodzącym lub nawilżającym działaniu.
5. Krem to zwieńczenie całej pielęgnacji. Należy go starannie dobierać, ponieważ to on transportuje szereg składników odżywczych i regenerujących w głąb skóry, a ponadto nawilża wygładza i i ochrania skórę. Jego działanie skutecznie intensyfikuje serum do twarzy – jeśli masz cerę problematyczną, lub dojrzałą – serum będzie doskonałe, ponieważ jego płynna formuła i niewielkie cząsteczki są w stanie dotrzeć do głębszych warstw naskórka, niż krem. Te kosmetyki – połączone w pielęgnacji – intensyfikują swoje działanie. W połączeniu z kremem pod oczy stanowią klucz do doskonałej pielęgnacji skóry.
Dodaj komentarz