Na czym polega velaterapia? Wypalanie rozdwojonych końcówek płomieniem świecy

Velaterapia to metoda pielęgnacji włosów popularna szczególnie wśród Brazylijek, które słyną z pięknych, gęstych włosów. Na czym polega velaterapia i jakie są jej początki? Dla kogo jest polecana i jaka jest jej cena? Czy velaterapia jest bezpieczna? Jakie są inne sposoby na rozdwojone końcówki?

Velaterapia ‒ początki

Velaterapia była popularna już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. W Ameryce Południowej, Republice Południowej Afryki i w Stanach Zjednoczonych taki zabieg jest dostępny w każdym dobrym salonie fryzjerskim. Niestety, mimo swojej powszechności nie należy do najtańszych.

Velaterapia jest szczególnie popularna w Brazylii. Promują ją tamtejsze aniołki Victoria’s Secret, a zwłaszcza Alessandra Ambrosio, Isabeli Fontana i Barbara Fialho. Trzeba przyznać, że efekty są spektakularne.

Na czym polega velaterapia?

Velaterapia to metoda pielęgnacji włosów, która polega na usuwaniu rozdwojonych końcówek włosów za pomocą płomienia świecy. Zabieg rozpoczyna się od podzielenia mokrych włosów na cienkie pasma, zwinięciu ich i przypaleniu końcówek świecą. W efekcie rozdwojone końcówki zostają wypalone. Następnie obcina się zwęglone pozostałości i rozczesuje włosy. Później nakłada się na nie odżywczą maskę i ‒ opcjonalnie ‒ stosuje saunę na włosy. Fryzjerzy, którzy specjalizują się w tej metodzie, utrzymują, że ogień otwiera mieszki włosowe, co sprawia, że terapia odżywcza jest znacznie skuteczniejsza. Velaterapia pomaga pozbyć się rozdwojonych końcówek bez potrzeby podcinania włosów. Zabieg trwa około dwóch, trzech godzin i należy go powtarzać co trzy miesiące.

Velaterapii towarzyszy nieprzyjemny zapach. Przypalane końcówki wydzielają intensywny zapach spalenizny, dlatego wdychanie go przez kilka godzin jest uciążliwe. Ale jak widać, nie na tyle uciążliwe, żeby zrezygnować z tego zabiegu.

Velaterapia ‒ dla kogo?

Velaterapia może być stosowana w przypadku każdego rodzaju włosów, zwłaszcza suchych i zniszczonych. Kobiety, które regularnie poddają włosy stylizacji na ciepło, to znaczy suszeniu, prostowaniu lub kręceniu na lokówkę, mogą spodziewać się spektakularnych efektów.

Czy velaterapia jest bezpieczna?

Jak wspomnieliśmy, efekty zabiegu są rewelacyjne, ale nadal nie wiadomo, jakie konsekwencje może mieć przypalanie włosów na dłuższą metę. Trycholodzy odradzają velaterapię, ponieważ twierdzą, że podczas spalania rozdwojonych końcówek powstają ubytki we włóknach, które prowadzą do osłabienia struktury włosów. W dodatku sam widok włosów przypalanych płomieniem świecy każe wątpić w bezpieczeństwo tego zabiegu.

Velaterapia ‒ cena

Velaterapia jest kosztowna. Jego cena zależy od długości włosów, lokalizacji i renomy salonu fryzjerskiego oraz doświadczenia fryzjera. Kobiety, dla których velaterapia jest za droga, pod żadnym pozorem nie powinny wykonywać jej samodzielnie w domu!

Inne sposoby na rozdwojone końcówki

Velaterapia nie jest jedynym sposobem na rozdwojone końcówki. Najpowszechniejszą metodą jest ich regularne podcinanie. Ponadto warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyki do włosów, to znaczy szampon, odżywkę i serum, oraz stosować je w określony sposób. Najpierw dokładnie myjemy włosy szamponem. Po spłukaniu nakładamy grubą warstwę odżywki, którą również spłukujemy, ale chłodną wodą – aby zamknąć łuski włosa. Następnie osuszamy włosy ręcznikiem, po czym ponownie aplikujemy odżywkę i rozczesujemy włosy grzebieniem o dużych zębach. Na samych końcówkach rozprowadzamy specjalne serum. Na koniec delikatnie suszymy włosy chłodnym powietrzem i chronimy je kosmetykiem przeciwsłonecznym, a jeżeli mamy czas, pozwalamy im wyschnąć naturalnie.

Domowe sposoby na rozdwojone końcówki

Taki rytuał pielęgnacyjny można wspomagać własnoręcznie przygotowanymi produktami. Oto przepisy na niektóre z nich:

  1. Maseczka z banana na rozdwojone końcówki
    Aby ją przygotować, wystarczy połączyć banana z trzema łyżkami jogurtu, łyżeczką soku z cytryny i wodą różaną. Całość blendujemy, a gotową mieszankę nakładamy na końcówki włosów i spłukujemy po pięciu minutach. Maseczka z banana nawilża i natłuszcza włosy oraz przywraca im elastyczność. Sprawdza się w przypadku włosów i skóry głowy z tendencją do przesuszania.
  2. Maseczka z miodu na rozdwojone końcówki
    Mieszamy szklankę miodu z dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Całość nakładamy na włosy i spłukujemy po dwudziestu minutach. Maseczka z miodu nawilża włosy i przywraca im blask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *