Niezłe ziółko! Najlepsze zioła w pielęgnacji skóry

Naturalna pielęgnacja jest ponoć najlepsza. Jeżeli i ty tak uważasz, to powinnaś wypróbować zioła podczas codziennego dbania o skórę. Co najlepsze niektóre z nich rosną na łące lub w ogródku – to taka pielęgnacja na wyciągnięcie ręki. Których ziół użyć i jak działają?

Odświeżający rumianek

Rumianek jest powszechnie stosowany ze względu na pielęgnacyjne i lecznicze właściwości. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco. Świetnie sprawdzi się jako kompres lub parówka na twarz. Zregeneruje, nawilży, zmiękczy i wygładzi każdy rodzaj cery. Kosmetyki z zawartością ekstraktu z rumianku mają właściwości kojące, ochronne i odświeżające. Można stosować je w przypadku oparzeń, podrażnień i skaleczeń. Co ciekawe rumianek można stosować na włosy dla podkreślenia ich koloru i naturalnego blasku. Roślina ta zmiękcza, uelastycznia i nawilża włosy. Łagodzi również swędzącą i przetłuszczającą się skórę głowy.

Mięta pieprzowa

Wszyscy znamy jej charakterystyczny i orzeźwiający zapach. Jako składnik kosmetyków odpręża, relaksuje, łagodzi uczucie zmęczenia. Mięta pieprzowa zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki oraz inne substancje, które działają rozkurczowo, ściągająco i przeciwzapalnie. W roślinie są obecne też sole mineralne i witamina C. Do pielęgnacji skóry najlepiej wybrać olejek eteryczny. Produkt ma właściwości nabłyszczające, nawilżające i przeciwbólowe. Jest składnikiem balsamów, pomadek i preparatów do zmęczonych nóg.

Pachnąca lawenda

Lawendę stosuje się w medycynie, branży kosmetycznej, perfumiarstwie i chemii gospodarczej. Podobno pomaga w walce z bezsennością, leczy bóle głowy i sprzyja odprężeniu się. To przecudnie pachnące zioło stosuje się również podczas leczenia grzybicy, łupieżu, trądzikowej skóry. Z lawendy pozyskuje się olejek eteryczny, który może być stosowany do masażu, kąpieli i pielęgnacji skóry głowy. Jest w sam raz do skóry trądzikowej, tłustej i dojrzałej. Niweluje obrzęki i cienie pod oczami, wygładza i regeneruje cerę.

Wiesiołek na skórę, włosy i paznokcie

Z nasion wiesiołka pozyskuje się olej wykorzystywany w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jest tłoczony na zimno, bo dzięki temu zachowuje wszystkie swoje właściwości i składniki odżywcze. Wiesiołek reguluje poziom hormonów, jest pomocny przy leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego skóry problematycznej. Ma właściwości nawilżające i odżywcze, dodaje blasku, a włosom zapewnia wzmocnienie.

Lecznicza szałwia

Łagodzi stany zapalne gardła i jamy ustnej. Szałwia ma również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, odkażające i antyoksydacyjne. Stosowanie tego zioła przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, pomaga w walce z trądzikiem i reguluje wydzielanie sebum, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Szałwię dodaje się do maseczek, balsamów, kremów, toników i szamponów. Niestety nie każdy może skorzystać z jej właściwości. Szałwii nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby cierpiące na epilepsję.

Arnika górska

Jest bogata w antyoksydanty, które wnikają głęboko w skórę. Ma działanie przeciwzapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga w walce z trądzikiem. Łagodzi podrażnienia na cerze naczyniowej, wzmacniając ściany naczynek krwionośnych oraz usprawniając ich kurczenie i rozkurczanie. Arnika górska przeciwdziała powstawaniu obrzęków i siniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *