Pachy – jak o nie zadbać? Poradnik dla wrażliwej i podrażnionej skóry

Skóra pod pachami jest niezwykle delikatna, a w dodatku jest to jeden z tych obszarów na skórze, który musi znosić pod, obcisłe ubranie, częstą depilację. Pachy podrażnia nawet niedopasowana bielizna, lub nieodpowiedni płyn do płukania odzieży. Jak o nią zadbać? Czym pielęgnować gdy już poczujesz, że piecze i pokrywa się siateczką niewielkich krostek?

Jak dbać o skórę pod pachami?

1. SOS dla skóry, która jest zaczerwieniona po depilacji i swędzi

Taka skóra wymaga przede wszystkim ukojenia, natłuszczenia i ochrony. Dlatego posmaruj ją olejem kokosowym lub migdałowym, który dobrze ją natłuści i chroni przed podrażnieniami.

Do depilacji nie używaj pianki do golenia, ponieważ zawarte w niej drażniące silne substancje zapachowe to istna kumulacja alergenów.

Podobny skład mają wszelkie kremy do golenia, a także większość mydeł i żeli pod prysznic. Do golenia zarówno pach, jak i nóg oraz innych części ciała sprawdzi się doskonale olej kokosowy lub masło shea. Te tłuste masła, czyli oleje o stężonej konsystencji idealnie zmiękczają włoski. Olejek kokosowy działa ponadto antyseptycznie i antybakteryjnie, więc zapobiega namnażaniu się bakterii koi skórę, łagodzi i pielęgnuje naskórek.

2. Pasta cukrowa – idealny sposób na depilację bez podrażnień

Zagotuj w rondelku ¼ szklanki wody, dodaj do ¼ szklanki soku z cytryny i 2 łyżki cukru. Całość gotuj na małym ogniu przez około pół godziny. pamiętaj, by często mieszać roztwór. Gdy zobaczysz że mieszanka zmienia barwę na bursztynową – przelej ją do miseczki i odstaw do ostygnięcia. Gdy pasta da się już wziąć w dłonie i formować (powinna mieć ona konsystencję plasteliny) – utocz z niej kulkę, która posłuży do depilacji ciała: dociśnij ją do ciała i roluj kilkakrotnie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Pasta poradzi sobie nawet z bardzo krótkimi włosami, a przy tym jest delikatna dla skóry: nie podrażnia nawet bardzo wrażliwych miejsc na ciele.

3. Sposób na pieczenie i przebarwienia skóry pod pachami

Idealnym remedium na pieczenie skóry pod pachami jest ocet jabłkowy. Nasącz nim wacik i dotykaj podrażnione miejsca. Pamietaj, aby nie wcierać go w skórę (pocieranie jeynie zaogni podrażnienia na delikatnej skórze pach).

Innym doskonałym balsamem kojącym dla podrażnionych, newralgicznych miejsc na skórze jest rozgnieciony miąższ z pomarańczy połączony z około 3 łyżkami śmietany. Nałóż taką miksturę a skórę pod pachami i z rękami do góry (tak, aby mikstura nie starła się ze skóry) połóż się na 5 minut. Po tym czasie zmyj delikatnie mieszankę ze skóry, osusz pachy ręcznikiem (pamiętaj, by ich nie pocierać za mocno) i nałóż na skórę pach łagodzący krem z nagietkiem.

Przebarwienia skóry (nie tylko te pod pachami, ale również np. na kolanach, pod łokciami lub zmiany potrądzikowe na plecach lub dekolcie) z łatwością usuniesz za pomocą soku z ogórka zmieszanego z sokiem z cytryny, oraz szczyptą kurkumy. Taką mieszankę należy wcierać w pachy (lub część ciała, z której chcemy pozbyć się przebarwień) co 3 dni. Zmiany w wyglądzie naskórka nie nastąpią od razu, ale już po miesiącu będą zauważalne.

Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji skóry pod pachami?

  • Jeśli golisz pachy – dokładnie dezynfekuj ostrza golarki, ponieważ są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów.
  • Na noc staraj się kremować pachy – stosuj produkty pozbawione synetyków i silnie chemicznych substancji; najlepsze będą do tego naturalne olejki.
  • Płyn do płukania również może uczulać; postaraj się, aby ten, który stosujesz był delikatny i wolny od drażniących skórę detergentów.
  • Używaj sprawdzonych dezodorantów i antyperspirantów; unikaj tych, które maja dużo alkoholi w składzie i nie stosuj ich bezpośrednio po goleniu.
  • Jeśli zdarzyło Ci się zaciąć podczas golenia delikatnej skóry pod pachami – możesz przyłożyć do niej na chwilę ałun. Nie osuszaj skóry, ponieważ ałun zaczadziałą wyłącznie na mokro. Ten kryształ działa ściągająco na skórę i wspomaga zabliźnianie się ran; ałun dla wielu jest alternatywą dla tradycyjnych antyperspirantów z drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *