Brązowa skóra o złocistym odcieniu to pozytywny efekt opalania. Niestety są też negatywne skutki długich kąpieli słonecznych bez odpowiedniej ochrony np. podrażnienia i utrata nawodnienia. Jak nawilżyć skórę po opalaniu?
Szczególnie kobiety uwielbiają opalanie. Ciepłe promienie słońca muskające skórę wprowadzają w przyjemny stan odprężenia, a do tego nadają skórze piękny odcień. Kąpiele słoneczne mają wiele zalet, ale niestety również wad. Promieniowanie UV, którego latem jest zdecydowanie więcej, ma szkodliwy wpływ na naszą skórę – nie tylko przyspiesza fotostarzenie, ale również odbarwia, przesusza i matowi skórę. Konieczne jest jej intensywne nawilżanie po każdym zejściu ze słońca. Czym nawilżyć skórę po opalaniu?
Nawilżanie skóry od środka
Nasz organizm potrzebuje stałego nawadniania. Woda potrzebna jest nie tylko do zachowania podstawowej funkcjonalności organizmu, ale ma także wpływ na kondycję naszych włosów, paznokci i oczywiście skóry. Zwłaszcza latem powinniśmy pamiętać o regularnym piciu wody, dzięki czemu uzupełnimy jej niedobory spowodowane przez słońce.
Warto pamiętać, że nawadnianie skóry od wewnątrz to nie jest jedyny sposób. Nie wystarczy pić dużo wody, aby mieć latem dobrze nawilżoną skórę. Konieczne jest działanie od zewnątrz.
Silnie nawilżające kremy – co powinny zawierać?
Nawilżanie skóry po opalaniu jest łatwiejsze, jeśli sięgniemy po odpowiedni kosmetyk. Dobry krem lub balsam do ciała na lato powinien mieć lekką konsystencję. Ma delikatnie otulać skórę nawilżającą warstwą, a nie obciążać ją i niepotrzebnie natłuszczać. Aby krem po opalaniu łagodzić podrażnienia, nawilżał, wygładzać skórę i zapobiegał jej łuszczeniu, przedłużając trwałość opalenizny, musi zawierać składniki takie, jak:
- mocznik – naturalnie znajduje się w naszej skórze, działając jak substancja utrzymująca prawidłowy poziom nawilżenia, miękkość i elastyczność; ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego łagodzi podrażnienia; cudownie nawilża, odżywia i regeneruje;
- kwas hialuronowy – ma zdolność łączenia włókien kolagenowych i cząsteczek wody, dlatego dzięki niemu łatwiej zachować jędrność, nawilżenie i witalność skóry; łagodzi objawy oparzeń słonecznych i minimalizuje efekty fotostarzenia się skóry;
- alantoina – substancja regenerująca skórę pozyskiwana z żywokostu lekarskiego, która stymuluje szybsze podziały komórkowe, a także działa przeciwzapalnie; nie tylko zmniejsza zaczerwieniania i łagodzi podrażnienia, ale również intensywnie nawilża, koi, regeneruje i wygładza;
- d-pantenol – prowitamina B5, którą zalicza się do grupy humektantów, czyli substancji odpowiadających za nawilżanie; występuje naturalnie w skórze, zapobiegając jej szorstkości, łuszczeniu się i utracie nawodnienia; działa przeciwzapalnie i koi;
- ekstrakt z aloesu – kosmetyki do opalania coraz częściej wzbogaca się o ekstrakt z aloesu, który doskonale wnika w głąb skóry, przynosząc natychmiastowe ukojenie, nawilżając, działając antyoksydacyjnie i łagodząc podrażniania;
- witaminy A, C i E – to przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników i hamują proces fotostarzenia się; warto szukać tych i innych witamin w kremach po opalaniu, bo to właśnie ich potrzebuje skóra po długiej kąpieli słonecznej;
- olejki roślinne – to naturalne filtry przeciwsłoneczne, których warto szukać w kosmetykach po opalaniu, ponieważ mają też dodatkowe właściwości: zapobiegają utracie nawilżenia, dodają skórze blasku i miękkości, sprzyjają regeneracji i pielęgnują.
Czas na regenerację, czyli maski po opalaniu
Po opalaniu warto sięgnąć też po maski regenerujące np. z koenzymem Q10 lub ekstraktami roślinnymi np. z ogórecznika. Dobra maska po opalaniu przyniesie ukojenie, pobudzi proces regeneracji, wzmocni włókna kolagenowe i zapobiegnie starzeniu się skóry. Maski mają zazwyczaj bardzo gęstą konsystencję i mogą być tłustsze niż balsamy nawilżające. To dobrze, bo mają ochronić skórę i zapobiec negatywnym skutkom opalania.
Uwaga! Nie wolno używać masek regenerujących od razu po zejściu ze słońca. Najpierw lepiej użyć kremu nawilżającego, a maskę zaaplikować dopiero kolejnego dnia.
Domowe sposoby na czerwoną skórę po opalaniu
Czym nawilżać skórę po opalaniu? Niekoniecznie tylko kosmetykami. Prawie w każdym domu znajdą się takie produkty, dzięki którym możemy nie tylko złagodzić podrażnienia, ale też zapobiec utracie nawilżenia, odżywić i wypielęgnować skórę. Najlepsze domowe sposoby na nawilżanie skóry po opalaniu to:
- zimne okłady z mleka, maślanki, jogurtu,
- mgiełka z wody mineralnej i soku z ogórka,
- kąpiel w wodzie z tłustym mlekiem, oliwą i miodem,
- zimna woda z octem jabłkowym.
Dodaj komentarz