Zmiany skórne bywają różne – brodawki, kurzajki, blizny, naczyniaki, przebarwienia. Łączy je jedno. To, że ich usuwanie nie jest łatwe i wymaga sięgnięcia po ciężki oręż. Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się niechcianych zmian na skórze? Sprawdź!
Niektórzy nie przejmują się zmianami, które pojawiają się na ich skórze. Inni lubią mieć swój wygląd pod kontrolą, dlatego szukają skutecznych sposobów na usunięcie blizn, przebarwień i innych zmian.
Dzisiejsze technologie pozwalają na szczęście walczyć z niechcianymi zmianami, które pojawiają się na naszej skórze. Nawet, jeśli są to wyjątkowo skomplikowane i z pozoru trudne do usunięcia przebarwienia, blizny, naczyniaki lub innego typu nieproszeni goście.
Niezależnie od rodzaju zmian, można je usunąć jedną z trzech metod – krioterapią, laserem lub wycinając je chirurgicznie.
Wymrażanie zmian skórnych
Pierwsza opcja dla tych, którzy chcą się pozbyć przebarwień szybko i bez ingerencji chirurgicznej, to krioterapia. Na czym polega wymrażanie zmian skórnych i kiedy warto zastosować takie rozwiązanie.
W przypadku krioterapii usuwanie zmian skórnych polega na naprzemiennym zamrażaniu zmiany ciekłym azotem i odmrażaniu jej – efektem jest zniszczenie komórek, które tworzą zmianę. Oczywiście nie znika ona natychmiast, ale po kilku dniach od zabiegu. Na skórze tworzy się pęcherz, który odpada, odsłaniając zdrową skórę bez przebarwienia.
Zmiany, które można wymrozić to:
- kurzajki,
- kłykciny kończyste,
- brodawki łojotokowe.
Co ciekawe krioterapię stosuje się też w leczeniu trądziku. Nie tylko pomaga go zwalczyć, ale też zmniejsza przebarwienia potrądzikowe.
Czy krioterapia to bolesny zabieg usuwania zmian skórnych? Nie – wymrażanie jest bezbolesne, ale po jego wykonaniu o skórę trzeba odpowiednio zadbać (zwłaszcza, że brodawki mogą być wywołane wirusem!).
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Drugi ze sposobów wymaga użycia odpowiedniej wiązki światła. Tutaj jednak wymagana jest konsultacja lekarska – to on decyduje, czy usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera jest wskazane i dopiera moc lasera. Każdy przypadek jest inny i wymaga odpowiedniego dostosowania metody.
Laserowe usuwanie zmian skórnych polecane jest na:
- włókniaki,
- znamiona bezbarwnikowe,
- blizny,
- narośla lub naczyniaki.
Czy laserowanie usuwanie zmian skórnych jest bolesne? To zabieg, który wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, co zapewnia komfort. Warto jednak pamiętać, że skóra po laserze musi się jeszcze wygoić.
Chirurgiczne wycinanie zmian skórnych
Wszystkie inne znamiona lub te, których nie zakwalifikowano do zabiegu laserowego lub ciekłym azotem, można usunąć chirurgicznie.
Niestety chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to zabieg, w którym lekarz ingeruje w naszą skórę, wycinając z niej niechcianą zmianą. Jest to zdecydowanie bardziej uciążliwe dla pacjenta, a do tego kosztowniejsze.
Po chirurgicznym usuwaniu znamion wymagana jest odpowiednia pielęgnacja miejsca, w którym była zmiana. W przypadku, gdy nie zadbamy o odpowiednie warunki do gojenia się skóry, po wygojeniu się mogą pojawić się kolejne blizny.
Jak najlepiej usuwać zmiany skórne?
Jeśli mamy niechciane zmiany skórne i chcielibyśmy je usunąć, najprościej będzie wybrać się do takiego gabinetu medycyny estetycznej, w którego ofercie są wszystkie wymienione metody. Specjalista zaproponuje ten, który będzie najlepszy w naszym przypadku. Nie musi tego wiedzieć sami!
Dodaj komentarz