Chelatowanie włosów – szamponem, cytryną, octem jabłkowym, a może kwaskiem cytrynowym? 

Chelatowanie włosów to jeden z najprostszych, domowych sposobów na szybkie oczyszczenie i poprawę kondycji włosów. Bardzo często w naszych domach woda jest zbyt twarda, przez co osad pozostaje na włosach i pogarsza ich kondycję. Na szczęście z pomocą przychodzi chelatowanie. Pozostaje jednak pytanie: czego użyć, aby efekty były najlepsze? Propozycji jest naprawdę wiele. Od szamponu, przez kwasek cytrynowy, cytrynę, a nawet ocet jabłkowy. W tym artykule dowiecie się, czym jest chelatowanie i czego najlepiej użyć, aby je zrobić na swoich włosach.

Chelatowanie włosów – Co to jest? 

Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się bardzo prosty zabieg. Jest to nic innego, jak po prostu bardzo dokładne oczyszczenie włosów. Zwykły szampon oczyszcza włosy z resztek kosmetyków, sebum i brudu. Jednak zabieg chelatowania dodatkowo usuwa nagromadzony osad z wody, który powoduje nadbudowę włosów. Skutkiem osadu we włosach jest pogorszenie ich wyglądu, oraz kondycji. Jeśli Wasze włosy stały się szorstkie, matowe i suche, to może być znak, że brakuje im oczyszczenia w postaci chelatowania.

– Chelatowanie włosów szamponem – 

Najpopularniejszym i najszybszym sposobem jest zrobienie chelatowania szamponem. Najważniejszy jest tutaj dobór produktu, który w składzie zawiera tetrasodium EDTA lub disodium EDTA. Technika mycia włosów takim szamponem nie różni się niczym od tradycyjnego mycia. Przypomnimy, by nie trzymać szamponu na głowie dłużej niż 2 minuty, ponieważ może to obciążyć i przesuszyć skalp głowy.

– Chelatowanie włosów cytryną i kwaskiem cytrynowym – 

Innym sposobem jest zrobienie chelatującej maski. Do tego będą nam potrzebne:

  • kilka łyżek odżywki bez silikonów i protein
  • jedna łyżeczka kwasku cytrynowego
  • kilka kropelek soku z cytryny

Mieszamy ze sobą składniki, a następnie nakładamy je na umyte (szamponem chelatującym, lub nie) włosy. Robimy to od uszu w dół, ponieważ taka mikstura może podrażnić delikatny skalp. Po nałożeniu trzymamy ją przez 10-20 minut, a następnie spłukujemy chłodną wodą. Jest to dość czasochłonny sposób, ale daje największe efekty.

– Chelatowanie włosów octem jabłkowym – 

Kolejnym sposobem jest zrobienie chelatującej płukanki z octu jabłkowego. W tym celu należy wymieszać 3 łyżki octu z litrem przegotowanej (bądź przefiltrowanej) chłodnej wody. Następnie należy umyć włosy szamponem, a później płukać, albo nawet moczyć włosy w wodzie z octem. Ta metoda ma przeciwników ze względu na dość intensywny zapach, jednak zapewniamy – nie utrzymuje się on na włosach zbyt długo.

Jakie są efekty chelatowania włosów? 

Nic tak dobrze nie oczyszcza włosów i skalpu, jak chelatowanie. Dzięki temu zabiegowi włosy lepiej przyswajają inne kosmetyki. Oprócz tego natychmiastowo stają się miękkie, błyszczące i bardziej elastyczne.

Jak często wykonywać zabieg chelatowania włosów?

Warto jest robić je regularnie raz w tygodniu. Niemniej jednak, jeśli czujemy, że nasze włosy są szorstkie i matowe, to można zwiększyć tę częstotliwość. Oprócz tego warto zastosować zabieg chelatowania dzień przed planowanym farbowaniem, rozjaśnianiem, bądź hennowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *