Probiotyki znane są nam bardziej z jogurtów i swojego wpływu na florę bakteryjną układu trawienia. Ich obecność w kosmetykach wciąż dla wielu osób jest zaskakująca. Czy naprawdę probiotyki tak świetnie wpływają na naszą skórę? Jakie dają efekty i ile zyska nasza cera, gdy wprowadzimy probiotyki do codziennej pielęgnacji? Dowiesz się w tym artykule!
Naturalny mikrobiom naszej skóry — czym jest?
Naszą skórę zasiedlają mikroorganizmy. Stanowią one jej naturalną mikroflorę bakteryjną. Są ich miliony – zarówno te o korzystnym działaniu, jak i szkodliwe drobnoustroje, które pogarszają stan cery. Dlatego dbanie o prawidłowy mikrobiom skóry jest tak ważne. Zachowanie równowagi flory bakteryjnej może być kluczem do doskonałej pielęgnacji.
Dobry mikrobiom – czyli jaki?
Smog, stres cywilizacyjny, klimatyzowane pomieszczenia i praca przed komputerem (narażanie skóry na niebieskie światło HEV) prowadzą do zaburzenia prawidłowego mikrobiomu skóry. Zakłóceniu ulega wówczas równowaga drobnoustrojów znajdujących się na naszej skórze i w efekcie — dochodzi do rozrostu patogenów na powierzchni skóry. Tworzą się niedoskonałości, podrażnienia, stany zapalne.
Czym są probiotyki?
Probiotyki to specjalna grupa bakterii, która ma pozytywny wpływ na naszą skórę i funkcjonowanie całego organizmu. Według definicji FAO/WHO probiotyki to żywe drobnoustroje. Podane w odpowiedniej ilości mają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.
Źródłem bakterii probiotycznych są:
- fermentowane produkty mleczne, czyli kefir, maślanka, jogurty probiotyczne.
- kiszonki, czyli kiszone ogórki oraz kapusta.
Probiotyki w kosmetykach – działanie i właściwości
Od wielu lat na rynku kosmetycznym znajdują się kosmetyki z probiotykami, które w swoim składzie zawierają wiele różnorodnych szczepów bakterii, o potwierdzonym klinicznie pozytywnym wpływie na kondycję skóry. Doniesienia naukowe opisują świetne działanie ochronne bakterii probiotycznych na skórę.
Kosmetyki z probiotykami mają przede wszystkim chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Hamują rozwój złych bakterii, które przyczyniają się do powstawania trądziku, stanów zapalnych, podrażnień i wszelkich innych patogenów skóry. Ponadto przyczyniają się do utrzymania prawidłowego pH, które powinno mieścić się w przedziale 4,5-5,0.
Ponieważ probiotyki zmniejszają stres oksydacyjny komórek i niwelują działanie wolnych rodników na poziomie komórkowym, kosmetyki z probiotykami spowalniają proces starzenia się skóry. Regularne stosowanie tego typu kosmetyków sprawia, że skóra staje się elastyczna, odpowiednio nawilżona i miękka, a jej wygląd znacznie się poprawia. Warto też wiedzieć, ze kosmetyki z probiotykami sprzyjają szybszej regeneracji skóry, więc można z powodzeniem stosować je po inwazyjnych zabiegach w salonach kosmetycznych, np. tych złuszczających.
Warto wiedzieć!
Na rynku kosmetycznym spotkasz często kosmetyki z probiotykami i prebiotykami. Warto je rozróżniać, ponieważ te pierwsze zawierają bakterie probiotyczne, a drugie dostarczają skórze pożywienia dla bakterii probiotycznych i stymulują ich wzrost.
Kosmetyki z probiotykami
Kosmetyki z probiotykami to obecnie dość szeroka gama produktów, przeznaczonych nie tylko do pielęgnacji skóry, ale całego ciała. Dobroczynne drobnoustroje znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji skóry z problemami takimi jak trądzik, AZS, łuszczyca, oraz w kremach przeciwzmarszczkowych i kosmetykach po opalaniu, a także w płynach miceralnych i w żelach do higieny intymnej. Znajdziesz je takż ew kosmetykach dla dzieci, ponieważ łagodzą objawy pieluszkowych odparzeń.