Popękane, spierzchnięte usta to problem wielu z nas. Najczęściej zdarza się w okresie jesienno-zimowym lub podczas przeziębienia. Jak je wygładzić i nawilżyć?
Skóra ust jest wyjątkowo cienka i delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych. Nie ma warstwy ochronnej w postaci sebum. Dlatego usta często pękają, mają tendencję do pierzchnięcia. Jakie są tego przyczyny i co robić, żeby pozbyć się problemu?
Przyczyny pękających ust
Spierzchnięte usta, czyli jakie? Wysuszone, pękające, szorstkie, pozbawione blasku. Wszystko dzieje się dlatego, że brak im nawilżenia i odżywienia. A o to naprawdę łatwo, zważając na fakt, że nie ma tu żadnej ochrony.
Pieczenie i swędzenie ust… próbujemy zniwelować problem, a nie zastanawiamy się nad przyczynami. A od nich warto zacząć. To między innymi:
- odwodnienie organizmu, więc ustom również brak nawilżenia,
- częste oblizywanie i przygryzanie warg,
- czynniki atmosferyczne, jak mróz, suche powietrze czy wiatr,
- problemy hormonalne,
- niedobory witamin z grupy B,
- słabej jakości kosmetyki,
- reakcja alergiczna, cukrzyca.
Jak zapobiegać pierzchnięciu ust?
Przede wszystkim trzeba dbać o usta. Regularnie je nawilżać i odżywiać, a także zabezpieczać przed mrozem i wiatrem. Zawsze warto nosić przy sobie ochronny balsam, pomadkę lub wazelinę kosmetyczną i używać jej wtedy, gdy czujemy, że usta są suche.
Możemy zmniejszyć ryzyko pękania ust, robiąc podstawowe badania krwi i hormonów. Wykrycie nieprawidłowości organizmu i innych niedoborów to szansa na szybkie wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta
Gdy mamy spierzchnięte usta, nigdy ich nie oblizujmy – warto wyzbyć się tego nawyku i zminimalizować problem. Pamiętajmy także o podstawowej pielęgnacji, dzięki której usta będą nawilżone, gładkie i odżywione.
- Miodowo-cukrowy peeling do ust
Zrób to sam! Podstawowy kosmetyk to oczywiście peeling, bez którego się nie obejdzie. Wystarczy, że zmieszamy łyżeczkę cukru z łyżeczką miodu, wymieszamy składniki, nałożymy na usta i zaczniemy je masować. W ten sposób nawilżymy przesuszone wargi, pozbędziemy się martwego naskórka, a usta będą gotowe na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. - Maseczka do ust z aloesu
To nawilżająca maseczka, którą przygotujemy z łatwością we własnym domu. Aloes jest naturalnym humektantem. Można wykorzystać żel aloesowy wyciśnięty ze świeżych liści lub kupić produkt w drogerii lub aptece. W ten sposób zregenerujemy usta i zapobiegniemy ucieczce wody z ich wnętrza. - Masło shea zamiast balsamu do ust
To naturalny zamiennik balsamu, który bez obaw może go zastąpić. Jego konsystencja łatwo rozprowadza się na skórze. Dzięki regularnemu stosowaniu nadamy skórze miękkości, gładkości i naturalnego blasku. - Oliwa z oliwek do olejowania ust
Olejujemy nie tylko włosy, twarz, lecz także usta. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno ma wiele składników odżywczych, a także mnóstwo cennych witamin i minerałów, które renegują, odżywiają i dogłębnie nawilżają wargi. Dzięki temu stają się gładkie i przyjemne w dotyku. - Maść z witaminą A na usta
Jest ogólnodostępna i warto stosować ją wtedy, gdy nasze usta tego potrzebują. Z witaminą A często w parze idzie witamina E, czyli witamina młodości. Dzięki tej maści skóra będzie gładka, jędrna i piękna. Warto używać jej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Dodaj komentarz