Spierzchnięte usta? Mamy na to sposoby!

Popękane, spierzchnięte usta to problem wielu z nas. Najczęściej zdarza się w okresie jesienno-zimowym lub podczas przeziębienia. Jak je wygładzić i nawilżyć?

Skóra ust jest wyjątkowo cienka i delikatna, pozbawiona gruczołów łojowych. Nie ma warstwy ochronnej w postaci sebum. Dlatego usta często pękają, mają tendencję do pierzchnięcia. Jakie są tego przyczyny i co robić, żeby pozbyć się problemu?

Przyczyny pękających ust

Spierzchnięte usta, czyli jakie? Wysuszone, pękające, szorstkie, pozbawione blasku. Wszystko dzieje się dlatego, że brak im nawilżenia i odżywienia. A o to naprawdę łatwo, zważając na fakt, że nie ma tu żadnej ochrony.

Pieczenie i swędzenie ust… próbujemy zniwelować problem, a nie zastanawiamy się nad przyczynami. A od nich warto zacząć. To między innymi:

  • odwodnienie organizmu, więc ustom również brak nawilżenia,
  • częste oblizywanie i przygryzanie warg,
  • czynniki atmosferyczne, jak mróz, suche powietrze czy wiatr,
  • problemy hormonalne,
  • niedobory witamin z grupy B,
  • słabej jakości kosmetyki,
  • reakcja alergiczna, cukrzyca.

Jak zapobiegać pierzchnięciu ust?

Przede wszystkim trzeba dbać o usta. Regularnie je nawilżać i odżywiać, a także zabezpieczać przed mrozem i wiatrem. Zawsze warto nosić przy sobie ochronny balsam, pomadkę lub wazelinę kosmetyczną i używać jej wtedy, gdy czujemy, że usta są suche.

Możemy zmniejszyć ryzyko pękania ust, robiąc podstawowe badania krwi i hormonów. Wykrycie nieprawidłowości organizmu i innych niedoborów to szansa na szybkie wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta

Gdy mamy spierzchnięte usta, nigdy ich nie oblizujmy – warto wyzbyć się tego nawyku i zminimalizować problem. Pamiętajmy także o podstawowej pielęgnacji, dzięki której usta będą nawilżone, gładkie i odżywione.

  1. Miodowo-cukrowy peeling do ust
    Zrób to sam! Podstawowy kosmetyk to oczywiście peeling, bez którego się nie obejdzie. Wystarczy, że zmieszamy łyżeczkę cukru z łyżeczką miodu, wymieszamy składniki, nałożymy na usta i zaczniemy je masować. W ten sposób nawilżymy przesuszone wargi, pozbędziemy się martwego naskórka, a usta będą gotowe na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
  2. Maseczka do ust z aloesu
    To nawilżająca maseczka, którą przygotujemy z łatwością we własnym domu. Aloes jest naturalnym humektantem. Można wykorzystać żel aloesowy wyciśnięty ze świeżych liści lub kupić produkt w drogerii lub aptece. W ten sposób zregenerujemy usta i zapobiegniemy ucieczce wody z ich wnętrza.
  3. Masło shea zamiast balsamu do ust
    To naturalny zamiennik balsamu, który bez obaw może go zastąpić. Jego konsystencja łatwo rozprowadza się na skórze. Dzięki regularnemu stosowaniu nadamy skórze miękkości, gładkości i naturalnego blasku.
  4. Oliwa z oliwek do olejowania ust
    Olejujemy nie tylko włosy, twarz, lecz także usta. Oliwa z oliwek tłoczona na zimno ma wiele składników odżywczych, a także mnóstwo cennych witamin i minerałów, które renegują, odżywiają i dogłębnie nawilżają wargi. Dzięki temu stają się gładkie i przyjemne w dotyku.
  5. Maść z witaminą A na usta
    Jest ogólnodostępna i warto stosować ją wtedy, gdy nasze usta tego potrzebują. Z witaminą A często w parze idzie witamina E, czyli witamina młodości. Dzięki tej maści skóra będzie gładka, jędrna i piękna. Warto używać jej zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *