Spierzchnięte usta — przyczyny. Czym je najlepiej nawilżyć?

Spierzchnięta i sucha skóra ust może się nam przytrafić o każdej porze roku. Najczęściej piekące usta kojarzą nam się z zimą, ale powody, dla których czujemy ich dyskomfort, i suchość są naprawdę różne — poznaj je i dowiedz się, jak pielęgnować spierzchniętą skórę ust.

1. Poparzenie słoneczne, a sucha skóra ust

To wbrew pozorom częsty problem. Mało kto pamięta, że słońce bywa przyczyną opryszczki, a usta są niezwykle delikatną częścią ciała, dlatego promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura latem nie działają na nie korzystnie. Dlatego latem warto nieustannie je chronić i stosować balsam do ust z filtrem SPF, aby słońce nie przesuszyło skóry ust.

2. Spierzchnięte usta to wynik odwodnienia 

Jeśli Twoje usta są często suche i czujesz dyskomfort — winę za to może ponosić niedostateczne nawodnienie skóry. Bywa, ze problem zniknie jeśli tylko wypijesz kilka szklanek wody, a wówczas ich stan diametralnie się poprawi. Skóra ust nie produkuje sebum, dlatego gdy organizm się odwadnia, to właśnie usta wysychają pierwsze.

3. Oddychanie przez usta — częsty powód spierzchniętych ust

Czy często oddychasz przez usta? Oczywiście nie tylko wtedy, gdy masz katar i zapchany nos. Czasami robimy to nieświadomie, nawet o tym nie wiedząc, czyli np. podczas snu. Dlatego jeśli często budzisz się rano ze spierzchniętymi, przesuszonymi ustami, być może to właśnie jest powodem ich wysychania. Przed pójściem spać posmaruj usta lanoliną lub masłem shea.

4. Suche powietrze — przyczyna spierzchniętych ust

Suche powietrze bardzo szybko wysusza delikatną skórę ust i powoduje dyskomfort. Podobnie wiatr, mróz, a nawet toksyny w powietrzu. Dlatego jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, przebywasz w pokoju, gdzie są gorące grzejniki, jedziesz samochodem lub lecisz samolotem — zawsze miej przy sobie balsam do ust.

5. Oblizywanie ust bardzo je wysusza

Oblizujesz usta? Może czasem robisz to odruchowo, nie mając świadomości, że wtedy usta szybciej  wysychają, a my oblizujemy je ponownie, co coraz bardziej potęguje ich suchość. Najlepiej powstrzymać się od stałego oblizywania ust i pamiętać o balsamie nawilżającym, lub natłuszczającym do ust. Do ich ochrony możesz też wykorzystać dobrej jakosci kolorową pomadkę, błyszczyk, a nawet miód lub żel aloesowy. Jeśli stosujesz naturalny krem do rąk — też może być odpowiedni do pielęgnacji ust — przyniesie im ulgę w chwilach dyskomfortu.

6. Usta spierzchnięte na tle alergicznym

Czy wiesz, że powodem spierzchniętych ust mogą być także środki do higieny jamy ustnej? Warto sprawdzić, jak skóra reaguje na pomadki, a nawet pastę i płyn do płukania jamy ustnej — one także mogą powodować spierzchnięcie i przesuszenie ust. Jeśli zauważysz u siebie taki objaw — odstaw kosmetyk lub produkt do mycia zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *